امروز با به صدا درآمدن زنگ زلزله و ایمنی از شبکه سراسری صدا و شبکه‎های استانی، دانش‎آموزان تمامی مقاطع تحصیلی سراسر کشور، پناهگیری مناسب را برای آمادگی در برابر زلزله تمرین کردند.

در ساعت ۱۰ صبح امروز، چهارشنبه ۸ آذرماه ۱۴۰۲، بیش از ۱۶ میلیون دانش‎آموز در ۳۱ استان کشور با شنیدن زنگ زلزله و ایمنی اقدام به پناهگیری صحیح در مدرسه نموده و پس از پایان زنگ ضمن حفظ خونسردی از محل خود خارج و به محوطه باز پناه بردند.

این مانور که همه ساله در روز ۸ آذر با هدف ارتقای سطح آگاهی و آمادگی دانش‎آموزان کشور و شناخت اماکن امن و ناامن در مدرسه و انجام عکس‎العمل صحیح و سریع برگزار می‎شود؛ توسط پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، جمعیت هلال‎احمر جمهوری اسلامی ایران، سازمان مدیریت بحران کشور، شهرداری تهران و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‎شود.

در مراسم افتتاحیه این مانور که با حضور دکتر “محمدحسن بازیار”، رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، “محمدحسن نامی”، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و جمعی از مسوولان در مدرسه دخترانه ” نرجس” در منطقه ۶ تهران برگزار شد، دکتر “محمدحسن بازیار”، رییس پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مانور و تاکید بر آموزش مباحث مرتبط با زلزله، آگاهی و آمادگی در برابر زلزله را تنها راه مواجهه منطقی با این پدیده طبیعی و کاهش تلفات، خسارات و صدمات ناشی از زلزله دانست.

دکتر بازیار ضمن اشاره بر لزوم فراگیری و جامعه محوری اجرای مانور، تاکید کرد: ضروریست در کنار اجرای مانور در مدارس، تمهیداتی اندیشیده شود تا جامعه و تمام آحاد مردم در اجرای مانور مشارکت بیشتری داشته باشند.

شایان ذکر است مانور از سال ۱۳۷۵ تاکنون اجرا و امسال بیست و پنجمین مانور سراسری را تجربه نمود.