اولین مسابقه طراحی پوستر و ساخت ماکت

۲۲ مهر ۱۳۸۱، فرهنگ‌سرای جوان (خاوران) تهران

جوانان به عنوان یکی از مهم ترین اقشار مختلف جامعه جهت اشاعه فرهنگ ایمنی جایگاه ویژه‌ای دارند. بدین منظور، بخش آموزش همگانی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله پس از سه دوره مسابقه آسیایی نقاشی و دو دوره مسابقه مقاله نویسی اولین مسابقه طراحی پوستر و ساخت ماکت را همزمان با هفته کاهش بلایای طبیعی در مهرماه ۸۱ در سطح مدارس فنی و حرفه‌ای تهران با مشارکت وزارت آموزش و پرورش، معاونت آموزش متوسطه فنی و حرفه‌ای، کمیته ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی، دانشگاه الزهرا(س)، خبرگزاری جمهوری اسلامی واحد تهران و فرهنگ‌سرای جوان برگزار کرد.

اهداف کلی از برگزاری این مسابقه، بررسی دیدگاه نوجوانان از پدیده زلزله، ارتقاء سطح آگاهی و آمادگی در برابر زلزله و نهایتاً جلب مشارکت و ایجاد خلاقیت در نوجوانان و جوانان برای ایمن‌سازی محیط پیرامون خود می‌باشد.

فراخون این مسابقه در اردیبهشت ماه سال ۸۱ به همراه CD آموزشی با همکاری معاونت آموزش متوسطه فنی و حرفه ای تهران به صورت بخشنامه‌ای به هنرستان‌های فنی و حرفه ای اعلام شد. در این بخش نامه مقرر شد ۴۰ ساعت از دوره کارآموزی تابستان سال ۱۳۸۱ در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای که دارای رشته‌های گرافیک و نقشه‌کشی معماری هستند، به تهیه پوستر یا ماکت در مورد موضوعات تعیین شده اختصاص داده شود و آخرین مهلت دریافت آثار ۱/۶/۸۱ در نظر گرفته شد.

در مجموع ۲۰۳ اثر، (۳۴ ماکت و ۱۶۹ پوستر) از دانش‌آموزان دریافت شد. پس از داوری که با مشارکت اساتید دانشگاه الزهرا(س) صورت گرفت، ۱۶ اثر به عنوان آثار برتر انتخاب شدند. روز ۲۲ مهرماه ۸۱ طی مراسم ویژه به نفرات برگزیده جوایزی اهدا شد و کلیه آثار در هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی به مدت یک هفته از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ مهرماه در فرهنگ‌سرای جوان (خاوران) به نمایش گذاشته شد.

برندگان اولین مسابقه طراحی پوستر و ماکت ۱۳۸۱:

  • هانیه خطیبی، الناز رجبی، سمیرا لاهیجانی (پوستر)
  • ندا عظیمی، فرزانه تقوی، مهسا علی‌زاده و سحر علی محمدی (ماکت)
  • فاطمه دانش، سمانه رزاقی، سمانه عبادی، شیکب خلیل‌زاده و مهسا باباسنگی (ماکت)
عکس‌ها از عذرا دلاوری