با حضور متخصصانی از کشورهای مختلف

اولین همایش منطقه ای مدیریت جامع ریسک زلزله در تهران برگزار می گردد

“مرکز منطقه ای آموزشی و پژوهشی یونسکو در مدیریت ریسک و تاب آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا” با همکاری پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و دفاتر یونسکو در تهران و پاریس، اولین “همایش  منطقه ای چالش ها و راهکارهای مدیریت جامع ریسک و بحران زلزله” را برگزار می کند.

به گفته دکتر “کامبد امینی حسینی” رییس مرکز منطقه ای ریسک و تاب آوری یونسکو، در این اجلاس متخصصانی از کشورهای ایران، ترکیه، ارمنستان، پاکستان، افغانستان، لبنان و سوریه به صورت حضوری و نمایندگانی از کشورهای ژاپن، ایتالیا، آلمان و فرانسه بصورت برخط (آنلاین) حضور داشته و جدیدترین تحولات در زمینه های مرتبط با مدیریت جامع بحران در ابعاد پیشگیری، آمادگی، واکنش اضطراری، بازسازی و بازتوانی و همچنین ارتقای تاب آوری را ارایه خواهند داد.

وی افزود: همچنین چالش های مرتبط با مدیریت بحران در زلزله های اخیر در ترکیه، سوریه، افغانستان و ایران مورد بحث قرار می گیرد.

دکتر امینی حسینی، که رییس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله نیز است؛ هدف دیگر از برگزاری این اجلاس را معرفی توانمندی های کشور برای ارایه خدمات تخصصی به کشورهای همجوار ذکر کرده و افزود: به همین منظور در انتهای این اجلاس، نحوه تسهیل تعاملات و ادامه همکاری ها با کشورهای منطقه مورد بررسی قرار داده خواهد شد.

لازم به ذکر است که مرکز منطقه ای یونسکو در زمینه ریسک و تاب آوری سال گذشته (۱۴۰۱) براساس لایحه دولت و قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تاسیس شده است. این مرکز به عنوان دومین مرکز تخصصی یونسکو در رابطه با شناسایی و کاهش اثرات سوانح طبیعی و ارتقای تاب آوری جوامع در جهان شناخته می شود. طبق اساسنامه این مرکز، ارایه خدمات آموزشی و فنی به کشورهای منطقه در زمره اهداف تاسیس مرکز مذکور می باشد که می تواند نقش مهمی در کاهش اثرات سوانح طبیعی در آینده داشته باشد.

فایل برنامه کارگاه را از اینجا دانلود نمایید.