در پی دعوت ریاست پژوهشگاه؛ مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و تعدادی سفرا، کارداران و رایزن های کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پژوهشگاه حضور یافتند.
صبح روز پنج شنبه ۷ اسفند ماه ۱۳۹۳ مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و نیز سفرا، کاردار ان کشورهای بلژیک، اتریش، رومانی، هلند و رایزن کشورهای چک، فرانسه، مجارستان و نروژ با هدف آشنایی با فعالیت های علمی، پژوهشی و آموزشی این مجموعه از پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله بازدید نمودند و در خصوص نحوه گسترش تعاملات فی مابین در زمینه های مورد علاقه به بحث و گفتگو پرداختند.
در طی این دیدار رئیس پژوهشگاه دکتر محمد کاظم جعفری با اشاره به شرایط شکل گیری پژوهشگاه، به معرفی مهمترین فعالیت های علمی – تحقیقاتی پژوهشگاه در زمینه پروژه های ارتباط با صنعت پرداخت و سپس مشاور عالی پژوهشگاه دکتر محسن غفوری آشتیانی با بیان تاریخچه ای از میزان تعاملات بین المللی پژوهشگاه از گذشته تا کنون و ذکر سوابقی از آن با کشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه و نروژ بر ضرورت شکل گیری مجدد همکاری های مشترک تاکید نموده و اظهار داشت : ” پژوهشگاه علاقمند است این همکاری ها بیش از گذشته در زمینه های مورد علاقه طرفین در قالب انجام پروژه های مشترک بین المللی به صورت دو یا چند جانبه تداوم یابد.”
در حاشیه این دیدار دکتر کامبد امینی حسینی دبیر کنفرانس بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به ارائه گزارش از کنفرانس پیش رو پرداخت و با یادآوری تاریخچه ای از سوابق این کنفرانس در سطح بین الملل، از نمایندگان کشورهای اروپایی جهت شرکت در این رویداد بین المللی دعوت به عمل آورد.
در ادامه رئیس مرکز پیش بینی زلزله دکتر محمد مختاری با معرفی فعالیت های این مرکز خواستار گسترش همکاری های کشورهای حاضر با این مرکز شد.
دراین جلسه نمایندگان عضو کشورهای اروپایی ضمن ابراز خرسندی از حضور در پژوهشگاه و آگاهی از وضعیت لرزه خیزی کشور و توانمندی های پژوهشگاه ابراز امیدواری کردند؛ زمینه گسترش این همکاریها در آینده ای نزدیک فراهم گردد.
در پایان نمایندگان و سفرا از مرکز ملی شبکه باند پهن و نیز آزمایشگاه های سازه و ژئوتکنیک بازدید نمودند و مهمانان با ارائه توضیحات لازم توسط مسئولین مربوطه، با چگونگی کار آزمایشگاه ها و نحوه ثبت زلزله به صورت آنلاین در شبکه آشنا شدند