پرفسور پاول کاپات رئیس موسسه بین المللی یاسا به همراه پرفسور جین مین لی، مشاور ویژه و مدیر روابط خارجی یاسا که به دعوت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ریاست جمهور در ایران حضور داشتند، روز دوشنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۳ از پژوهشگاه بازدید نمودند.
در جلسه ای که با هدف آشنایی با پژوهشگاه و یافتن زمینه های مشترک و مورد علاقه جهت همکاری های مشترک برگزار گردید؛ ابتدا ریاست پژوهشگاه توضیحات مختصری در مورد ساختار پژوهشگاه و زمینه و نحوه فعالیت آن ارائه نمود و در پایان از احداث و تکمیل آزمایشگاه های پیشرفته و مجهز سوهانک خبر داد. سپس دکتر محسن غفوری آشتیانی مشاور عالی ریاست پژوهشگاه رسالت اصلی پژوهشگاه را علاوه بر افزایش دانش آکادمیک و نیازمندی¬های فنی و تکنولوژی مورد نیاز جهت کاهش خطرپذیری ، ارتقای کیفیت شهرسازی و مدیریت لرزه ای شهرها با هماهنگی سایر بخش¬های حاکمیتی کشور دانست و اظهار داشت : تجربه¬های ایران از زلزله های پیشین بسیار موفقیت آمیز بوده است و به عنوان یک نسخه کاربردی از قابلیت بالایی جهت بهره برداری در منطقه و کشو رهای در حال توسعه برخوردار است و ما نیز آماده ایم تا تجارب خود را در این زمینه به اشتراک بگذاریم.
در ادامه رئیس موسسه بین المللی یاسا ( IIASA ) ضمن ابراز خشنودی از حضور در پژوهشگاه، رسالت اصلی این موسسه بین المللی را ایجاد بینش صحیح واتخاذ سیاست های مناسب و یافتن راهکارهای جدید جهت حل مشکلات جهانی و منطقه ای از طریق تحلیل سیستم های کاربردی به منظور ارتقای سلامت جامعه و انسان و حفاظت از محیط زیست دانست.
پرفسور پاول کاپات ضمن برشمردن زمینه های فعالیت این موسسه بین المللی ” یاسا “ابراز داشت این موسسه با داشتن ۳۰۰ دانشمند در علوم ریاضی، طبیعی، اجتماعی، اقتصاد و مهندسی یک نهاد کاملا مستقل می باشد که در لوکزانبورگ اتریش مستقر است و منابع مالی آن از طریق موسسات علمی در آمریکا، اروپا، آسیا، اقیانوسیه و آفریقا تا مین می شود.
در پایان مسئولین یاسا ( IIASA ) از شبکه ملی لرزه نگاری باند پهن و آزمایشگاه سازه بازدید نمودند و توضیحات لازم در هریک از بخش ها توسط متخصصین ذیربط ارائه گردید.