بیست و دومین مانور سراسری زلزله و ایمنی، روز شنبه ۸ آذرماه، با پخش آژیر زلزله در ساعت ۹:۵۵ از رادیو سراسری با مشارکت دانش آموزان و اعضای خانواده آنها در منازل برگزار شد. این مانور همه ساله در ۸ آذر ماه در سطح مدارس و محله‌های شهری کشور و با مشارکت دستگاه‌های مختلف اجرا می‌گردد. در سال جاری به دلیل شیوع بیماری کرونا، تعطیلی مدارس و برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت مجازی، امکان اجرای مانور مذکور به شکل یکپارچه در مدارس و محله های شهری میسر نبود؛ لذا تغییراتی در نحوه برگزاری مانور ایجاد شد تا دانش آموزان همراه با خانواده های خود بتوانند اطلاعات لازم در خصوص ایمنی در برابر زلزله را کسب نمایند. بر این اساس دستورالعمل و پوستر مانور با محوریت ایمنی در برابر زلزله در منازل تهیه شد و در سایت پژوهشگاه و همچنین در شبکه آموزشی شاد قرار گرفت تا دانش آموزان با مطالعه این راهنما و ارائه آن به اعضای خانواده، اطلاعاتی در خصوص نحوه صحیح پناهگیری در منزل و خروج اضطراری، آماده سازی کیف ایمنی و ایمن سازی اجزای غیرسازه ای را کسب نمایند.
همزمان با پخش آژیر زلزله، دانش آموزان و اعضای خانواده نسبت به اجرای اقدامات معرفی شده در راهنمای مانور در بخش پناهگیری و خروج اضطراری اقدام نموده و بدین ترتیب فرصتی برای مشارکت فعال تر خانواده ها در مانور سال جاری فراهم گردید. همچنین علاوه بر اجرای مانور، برنامه های جانبی دیگری نیز از سوی دست اندرکاران مانور سال جاری اجرا شده است که از آن جمله می توان به برگزاری مسابقات تولید محتوای آموزشی و تهیه فیلم اجرای مانور اشاره نمود.
یادآور می شود که در مانور سال جاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله)، وزارت آموزش و پرورش (سازمان دانش آموزی)، وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور)، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (سازمان جوانان و سازمان امداد و نجات)، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شهرداری تهران (سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران) مشارکت داشته اند.