به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، بیست و سومین مانور سراسری زلزله و ایمنی، امروز دوشنبه هشتم آذرماه ۱۴۰۰، با پخش آژیر زلزله از رادیو سراسری به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار گردید. مانور نمادین کشوری در سال جاری، در دبیرستان دخترانه بدری برهانی واقع در منطقه ۸ تهران انجام شد. در این برنامه که با حضور مسئولان ذیربط اجرا گردید، دانش آموزان و مربیان پس از پخش آژیر زلزله، نسبت به پناهگیری و خروج امن از کلاس‌ها و استقرار در فضای حیاط مدرسه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام نمودند. تیم‌های آموزش دیده دانش آموزی نیز نسبت به انجام اقدامات امداد و نجات و نصب چادرهای امدادی اقدام کردند.
در مراسم اختتامیه، آقایان دکتر بحری‌زاده مشاور وزیر و قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی کشور، آقای دکتر جعفری رییس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و آقای دکتر گل‌فشان رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بصورت مبسوط، نکاتی را در خصوص اهمیت مانور و ضرورت افزایش آمادگی در برابر زلزله بیان نمودند.

دکتر جعفری در بیانات خود ضمن تاکید بر موضوع ایمنی مدارس در برابر زلزله، بر ضرورت استفاده از این زیرساخت‌ها به عنوان پایگاه‌های مدیریت بحران محلی در شرایط رخداد زلزله یاد کرد. همچنین اهمیت توجه به موضوع خطر زلزله و راهکارهای کاهش اثرات آن توسط دانش‌آموزان به عنوان موضوعات پژوهشی مورد تأکید قرارگرفت و بیان شد این موضوع میبایست در برنامه‌های دانش‌آموزی مورد توجه متولیان امر قرار گیرد تا فرهنگ ایمنی در برابر زلزله در جامعه و در کشور نهادینه شود. امید است در سال‌های آتی شاهد کمترین خسارت و تلفات در برابر زلزله‌های احتمالی باشیم. همچنین به موضوع مخاطراتی نظیر پاندمی در شرایط رخداد زلزله و ضرورت توجه به مخاطرات چندگانه در برنامه‌های کاهش ریسک سوانح تاکید شد.

لازم به ذکر است که مانور سال جاری با مشارکت دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (پژوهشگاه بین المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله)، وزارت آموزش و پرورش (سازمان دانش آموزی)، وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور)، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (سازمان جوانان و سازمان امداد و نجات)، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شهرداری تهران (سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران) برنامه‌ریزی و اجرا شد. با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، مانور امسال با شعار “آمادگی در برابر زلزله در شرایط پاندمی” برگزار گردید.
این مانور طبق برنامهٔ قبلی در شهرستان‌های آبی (از نظر ستاد کرونا)، بصورت حضوری و در شهرهای قرمز بصورت برخط(در بستر شبکه شاد) برگزار شد.