بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی ۶/آذر/ ۱۳۹۸

بیست ویکمین مانور زلزله و ایمنی با لطف خداوند متعال و همراهی و همدلی شما عزیزان، با رویکرد “مدرسه ایمن جامعه تاب آور” روز چهارشنبه  ۶ آذرماه با پخش آژیر زلزله از رادیو سراسری به صورت همزمان در کلیه مدارس کشور برگزار خواهد شد. این مانور همه ساله در ۸ آذر ماه به عنوان بزرگترین فعالیت آموزش همگانی کشور در حیطه ایمنی مدارس در برابر زلزله، با مشارکت وزارت علوم-تحقیقات و فناوری (پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله)، وزارت آموزش و پرورش (سازمان دانش آموزی)، وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور)، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (سازمان جوانان و سازمان امداد و نجات)، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  و شهرداری تهران (سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران) برنامه ریزی و اجرا می شود.

از سال ۱۳۹۴ کمیته راهبری مانور با تدوین و تصویب تفاهم نامه “ستاد عالی آمادگی عمومی در برابر زلزله” اجرای مرحله جدید مانور با رویکرد جامعه محور و تحت عنوان“مدرسه ایمن – جامعه تاب آور”  را مورد تاکید قرار داد و مقرر شد به تدریج در کنار دانش آموزان، ساکنین محله­ های مجاور مدارس نیز در فرایند مانور مشارکت داده شوند. در سال اول مانور جامعه محور بصورت آزمایشی در شهر تهران و مرکز پنج استان کشور برگزار شد. در سال دوم نیز این مانور در سطح مناطق آموزش و پرورش شهر تهران (هر منطقه یک مدرسه و محدوده مجاور آن و ۳۱ مرکز استان (هر مرکز استان یک مدرسه و محدوده مجاور آن) برگزار شد. در نوزدهمین مانور علاوه بر مراکز استان ها، در شهرستان ها نیز (هر شهرستان یک مدرسه و محله مجاور) برگزار گردید.

در خصوص مانور سال جاری توجه به نکات زیر ضروری است:

  1. مقرر است در بیست ویکمین مانور در مراکز استان ها ۲۰ مدرسه و در هر یک از شهرستان های تابعه ۱۰ مدرسه مانور جامعه محور انجام شود.(در استان هایی که توانایی برگزاری مانور محله محور را در مدارس بیشتری دارند، هیچگونه محدودیتی وجود نخواهد داشت.)
  2. غیر از مدارس منتخب فوق، در سایر مدارس کشور مانور زلزله و ایمنی مشابه مانور سالهای گذشته اجرا خواهد شد.
  3. رعایت نکات ایمنی در اجرای مانور به عهده مدیران مدرسه بوده و لازم است از اجرای حرکات نمایشی و بعضا خطرناک جدا اجتناب شود؛
  4. مانور سراسری زلزله و ایمنی همه ساله در ۸ آذرماه برگزار می شود که امسال با توجه به مصادف شدن ۸ آذرماه با روز جمعه، در روز چهارشنبه ۶ آذرماه اجرا خواهد شد.

جهت دریافت پوستر مانور اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل راهنمای اجرای مانور سراسری زلزله و ایمنی “مدرسه ایمن – جامعه تاب آور” (ویژه مدیران مدارس و مدیران بحران محله اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل فرم های ارزیابی بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل فرم های ارزیابی بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی- محله محور  اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل تفاهمنامه تشکیل ” ستاد عالی آمادگی عمومی در برابر زلزله” اینجا را کلیک نمایید.