به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد، امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های جمعه ۱۳ خرداد ماه با اشاره به ظرفیت علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، به برخی از دلایل متخصصین این پژوهشگاه برای فروریزش متروپل اشاره کرد.

وی با اشاره به حادثه آبادان گفت: فاجعه تاسف بار ریزش ساختمان متروپل برای ملت ایران و خصوصا مردم آبادان یک فاجعه جانکاه و سخت است و از این تریبون به جاماندگان این فاجعه عرض تسلیت دارم، اما امروز مهندسی کشور به اذعان صاحب نظران از یک جایگاه بالایی برخوردار است و توانسته است گوی سبقت را از خیلی از مدعیان برباید.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به شناخت ایشان از پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و اعضای هیات علمی آن، عنوان کرد: من از سال‌ها قبل با این پژوهشگاه در ارتباط هستم و چهره‌های عالم آن را می‌شناسم. یکی از نهادهای علمی منطقه است، مایه آبروی ایران است. ما اینچنین ظرفیتی در کشور داریم.

ایشان به نقل از متخصصان پژوهشگاه سه دلیل برای بروز حادثه متروپل را: عدم توجه به رعایت سیستم های مهندسی و عدم توجه سازندگان به هشدارهای مهندسان ناظر و بی توجهی شهرداری آبادان به این هشدارها برشمرد.

ابوترابی فرد تصریح کرد امیدوارم در این راستا قدم‌های اصولی برداشته شود و منزلت و شان علمی و مهندسی کشور آسیب نبیند. (لینک سخنرانی)