در روز ۲۸ دسامبر میلادی دو زمین‌لرزه مهم در تاریخ ثبت شده است: زمین‌لرزه و سونامی ۱۹۰۸ مسینا ایتالیا و زمین‌لرزه ۸۹۳ دوین ارمنستان.

زمین‌لرزه و سونامی ۷ دی ۱۲۸۷ (۲۸ دسامبر ۱۹۰۸) مسینا، ایتالیا

در ساعت حدود ۴:۲۰ بامداد به وقت جهانی UTC روز ۲۸ دسامبر ۱۹۰۸ میلادی، زمین‌لرزه‌ای با بزرگای گشتاوری Mw= 7.1، شهرهای مسینا در جزیره سیسیل و رجیو در استان کالابریا در جنوب ایتالیا را با شدت XI ویران کرد. کانون این زمین‌لرزه در عمق ۱۵ کیلومتری و در مختصات رومرکزی ۳۸N و ۱۵٫۳۴۹E واقع بود. در اثر این رخداد، لرزش زمین به‌مدت نسبتاً طولانی ۴۰-۳۰ ثانیه دوام داشته و تا فاصله۴۰۰ کیلومتری شرق و شمال شرق رومرکز تا آلبانی، مونته نگرو، و جزایر ایونی یونان احساس شد. زمین‌لرزه ۱۹۰۸ مسینا با سونامی بزرگی با ارتفاع موج حداکثر ۱۲ متر در بندر مسینا همراه بود که بر شدت خرابی‌ها افزود. در اثر وقوع این زمین‌لرزه و سونامی پس از آن، به‌ترتیب بیش از ۴۰% و ۲۵% از جمعیت مسینا و رجیو و درمجموع حدود ۶۰ تا بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم کشته شده و ۹۱% از ساختمان‌ها در مسینا ویران شدند. به‌دنبال این زمین‌لرزه، سه پیامد آتش‌سوزی، سونامی و غارتگری اموال ایجاد شد که شرایط بحرانی‌تر را تشدید نمود.

زمین‌لرزه ۲۸ دسامبر ۸۹۳ دوین، ارمنستان

در شب ۲۸ دسامبر ۸۹۳ زمین‌لرزه‌ای با بزرگای Ms= 6 و مختصات رومرکز ۴۰N و ۴۴٫۶E در منطقه آرارات، شهر باستانی دوین در ارمنستان را ویران کرد. خانه‌ها، محل سکونت اسقف‌ها و کلیساها ویران شد و بسیاری از ساکنان شهر در ویرانه‌ها جان باختند. ناحیه‌ای که سخت‌ترین آسیب را دید، شهر دوین و نواحی اطراف آن بود که در زمین‌لرزه‌ای که در ۳۰ سال پیشتر روی داده بود، آسیب چشمگیری دیده بود. به‌جز حدود ۱۰۰ خانه، همه خانه‌ها و نیز کلیسای بزرگ ویران شد و ۳۰۰۰۰ تن کشته شدند. آسیب در سراسر دشت آرتاشات، که در آن زمین‌لغزه‌ها نیز بر دامنه ویرانی‌ها می‌افزودند، گسترده شد. این‌زمین‌لرزه ویرانگری محلی داشت و به منطقه نسبتاً کوچک ولی پرجمعیتی آسیب رساند. تا پنج روز پس از آن، پس‌لرزه‌ها ادامه داشته و بر میزان آسیب‌ها می‌افزود.

 Dvin

سایر زمین‌لرزه‌های مهم دنیا در این روز:

تاریخ زمان Y X عمق Mw منطقه مرجع
۱۹۰۸/۱۲/۲۸ ۴:۲۰:۲۶ ۳۸ ۱۵٫۳۴۹ ۱۵ ۷ Sicily, Italy USGS
۱۹۳۵/۱۲/۲۸ ۲:۳۵:۳۱ -۰٫۲۹ ۹۸٫۲۵۵ ۳۰ ۷٫۶ Kepulauan Batu, Indonesia USGS
۱۹۴۰/۱۲/۲۸ ۱۶:۳۷:۴۴ ۱۸٫۲۴۵ ۱۴۷٫۵۵۸ ۱۵ ۷٫۷ Mariana Islands region USGS
۱۹۹۴/۱۲/۲۸ ۱۲:۱۹:۲۳ ۴۰٫۵۲۵ ۱۴۳٫۴۱۹ ۲۶٫۵ ۷٫۸ off the east coast of Honshu, Japan USGS