ضرورت استفاده از ظرفیت های علمی کشور در بهبود مدیریت بحران سوانح طبیعی

تفاهم نامه همکاری مشترک بین پژوهشگاه با سازمان مدیریت بحران کشور صبح روز یکشنبه مورخ ۱۶/۱۲/۱۳۹۴ طی مراسم ویژه ای با حضور رسانه های خبری در سالن شهید رجایی واقع در وزارت کشور به امضای مهندس اسماعیل نجار رییس سازمان و دکتر محمد کاظم جعفری رییس پژوهشگاه رسید. در ابتدای این مراسم دکتر بهنام سعیدی معاون پیش­بینی و پیش­گیری سازمان ضمن اشاره به همکاری های گسترده اخیر بین پژوهشگاه و سازمان، محورهای اصلی تفاهم نامه را بصورت اجمالی معرفی نمود:

– همکاری برای تشکیل کارگروه­ های تخصصی تدوین نقشه راه و طرح جامع پیشگیری و مدیریت بحران زلزله؛

– بررسی و امکان سنجی تعریف و اجرای پژوهشهای کاربردی و بنیادی، در حیطه مسائل لرزه ای، سازه ای، مدیریت بحران، شریانهای حیاتی و سایر موارد مرتبط با فعالیت ها و اهداف سازمان؛

– همکاری در زمینه برنامه ­ریزی محتوایی و برگزاری دوره­ های آموزشی تخصصی مورد نیاز سازمان و نیز برگزاری کارگاه های تخصصی مدیریت بحران و کاهش ریسک زلزله در شهرها؛

– همکاری در راستای تهیه و تدوین طرح جامع کاهش خطرپذیری لرزه ای کشور؛

– همکاری به منظور ارتقای کمی و کیفی مانور ایمنی مدارس ۸ آذر در سراسر کشور و ….

در ادامه دکتر کامبد امینی حسینی، رییس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه ضمن اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت های علمی کشور توسط نهادهای حاکمیتی، برخی از حوزه های فعالیت پژوهشگاه که قابل استفاده توسط سازمان خواهد بود را مورد اشاره قرار داد. دکتر محمدکاظم جعفری رییس پژوهشگاه نیز ضمن مرور اجمالی همکاری های اخیر پژوهشگاه با سازمان، به خصوص در موضوع ارتقای فرهنگ ایمنی در برابر زلزله، بر آمادگی پژوهشگاه برای ارائه خدمات علمی مورد نیاز سازمان در حوزه خطر زلزله تاکید نمود. وی در ادامه ضرورت هم افزایی ظرفیت های موجود برای نیل به اهداف توسعه پایدار و ایمن سازی کشور در برابر زلزله را از مهمترین اهداف انعقاد تفاهم نامه دانسته و متذکر شد برای ارتقای تاب آوری کشور مطابق با تعهدات داخلی و بین المللی، می بایست تمامی نهادهای علمی و اجرایی کشور مشارکت فعالانه داشته باشند.

مهندس اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز ضمن اشاره به خطر زلزله در ایران و تبعات گسترده آن، اظهار امیدواری نمود تا با انعقاد تفاهم نامه همکاری با پژوهشگاه، خدمات موردی و موضوعی گذشته در قالب سازمان یافته تری ارائه شود تا ارزش افزوده بیشتری داشته باشد. در انتهای مراسم تفاهم نامه همکاری به امضای روسای هر دو مجموعه رسید و جلسه پرسش و پاسخ با حضور نمایندگان اصحاب رسانه برگزار گردید.