به همت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

مرکز منطقه ای آموزشی و پژوهشی یونسکو در مدیریت ریسک و تاب­آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا افتتاح شد

مراسم افتتاحیه “مرکز منطقه ­ای آموزشی و پژوهشی مدیریت ریسک و تاب­ آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا” به عنوان مرکز منطقه ای تحت حمایت یونسکو روز سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱، در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با حضور اعضای هیات علمی و کارکنان پژوهشگاه، جمعی از مسئولان کشوری، مقامات دفاتر سازمان ملل متحد در ایران و نمایندگان کشورهای واقع در منطقه غرب و مرکز آسیا برگزار شد.

لازم به ذکر است که این مرکز بنا به پیشنهاد پژوهشگاه و با مصوبه مجمع عمومی یونسکو (پاریس)، هیات دولت و مجلس شورای اسلامی تاسیس شده است. ارایه خدمات فنی و تخصصی در زمینه کاهش ریسک زلزله، مدیریت بحران و ارتقای تاب­ آوری در برابر زلزله­ های احتمالی به کشورهای واقع در غرب و مرکز آسیا (براساس ویژگی­های کالبدی، اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی این کشورها) و تسهیل همکاری های بین المللی در زمینه ایمنی در برابر زلزله و مخاطرات طبیعی از مهمترین اهداف تشکیل این مرکز می­باشد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، براساس موافقت نامه مبادله شده بین دبیر کل یونسکو و و دولت جمهوری اسلامی ایران، مهمترین ماموریت های این مرکز کمک به دولت­های منطقه برای توسعه نقشه راه و تدوین طرح جامع کاهش خطرپذیری زلزله در سطوح مختلف به منظور ارتقای تاب­ آوری در برابر زلزله؛ و نیز شناسایی اولویت­ های ملّی و منطقه­ ای در زمینه کاهش خطرپذیری سوانح و پاسخ به نیازهای مرتبط می باشد. همچنین تقویت ظرفیت­ها و توانمندی­های ملّی تا منطقه­ ای در زمینه کاهش خطرپذیری زلزله؛ برگزاری دوره­ های آموزشی و تحصیلی جهت ارتقای آگاهی عمومی و دانش تخصصی در منطقه؛ همکاری با کشورها در اجرای پروژه­ ها و فعالیت­های آموزشی مشترک (نظیر اجرای مانورهای منطقه ­ای زلزله)؛ و نیز جلب مشارکت حامیان محلّی و بین ­المللی برای پشتیبانی از پروژه­ های کاهش خطرپذیری سوانح در منطقه از دیگر ماموریت های این مرکز عنوان شده است.

مرکز مذکور هم از بعد محدوده جغرافیایی تحت پوشش (غرب و مرکز آسیا) و هم از بعد دامنه فعالیت­ های حرفه­ ای (آموزش و پژوهش در زمینه ریسک و تاب­ آوری) در نوع خود منحصر به فرد بوده و فعالیت­ های آن نیز مورد نیاز تمامی کشورهای منطقه می­باشد. لذا این مرکز می­تواند ظرفیت­ های مضاعفی را در زمینه فعالیت­ های مرتبط با کاهش ریسک و مدیریت بحران زلزله در منطقه ایجاد نماید.