با حضور نمایندگانی از کشورهای پاکستان، افغانستان و ترکمنستان، یونسکو و برنامه توسعه ملل متحد

هفدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با موضوع مدرسه ایمن جامعه تاب آور برگزار شد

هفدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس کشور با پخش آژیر زلزله از طریق رادیو سراسری در ساعت ۹:۳۰ صبح روز یک شنبه هشتم آذرماه در مدارس سراسر کشور برگزار گردید. این مانور که از سال ۱۳۷۴ توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ابتدا در مهدکودک ها و مدارس ابتدایی شهر تهران به اجرا درآمد، از سال ۱۳۷۷ به سراسر کشور تسری یافت و هر ساله با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت کشور، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و جمعیت هلال احمر در هشتم آذرماه برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه در هفدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی علاوه بر اجرای برنامه های مرتبط با پناه گیری و خروج ایمن در سطح مدارس کل کشور، رویکرد جدید استفاده از ظرفیت مدارس برای انجام اقدامات کاهش ریسک و مدیریت بحران در سطح محله نیز بصورت آزمایشی در برخی مدارس منتخب شهر تهران و مراکز استانها اجرا گردید. در این رویکرد مردم و ساکنین محل در فرایند مانور فعالانه مشارکت داده می شوند و ضمن آشنایی با وضعیت آسیب پذیری محل زندگی خود، آموزشهای لازم را برای کاهش ریسک زلزله کسب می نمایند. از مدرسه نیز به عنوان پایگاه مدیریت بحران محلی استفاده خواهد شد و شورای ایمنی محلی که در آن تشکیل می گردد در زمان قبل از رخداد زلزله برای ارتقای ایمنی محله تلاش می نماید و بعد از زلزله نیز انجام اقدامات مرتبط با مدیریت بحران در سطوح محلی را بر عهده می گیرد. ضمن اینکه فضای مدرسه برای انجام اقدامات اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که مانور نمادین سال جاری با رویکرد ارتقای تاب آوری جامعه محلی در هنرستان دخترانه فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی منطقه ۱۹ آموزش و پرورش تهران با مشارکت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان جوانان هلال احمر، سازمان دانش آموزی، سازمان امداد و نجات، سازمان صدا و سیما و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با حمایت یونسکو و برنامه توسعه ملل متحد و با حضور برخی از مسئولان کشوری و همچنین نمایندگانی از کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان برگزار گردید.

علاوه بر دکتر محمد کاظم جعفری، رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله؛ معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، دکتر حمید رضا کفاش؛ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، مهندس اسماعیل نجار؛ رئیس سازمان جوانان هلال احمر، دکترمسعود حبیبی، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، خانم لاروش و هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در ایران، آقای گری لوئیس در این مراسم حضور یافتند و سخنرانی نمودند و با تاکید بر اهمیت رویکرد جامعه محور در برگزاری مانورهای زلزله و ایمنی، برای حمایت از ادامه این تلاشها اعلام آمادگی نمودند.