کارگاه “معرفی سامانه هشدار سریع زلزله شهر تهران” روز چهارشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۲ در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با حضور رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله برگزار گردید.

در این جلسه، دکتر “محمدحسن بازیار”، رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، ضمن اشاره به ملزومات پیش بینی زلزله با توجه به پیش نشانگرها، گفت: برای پیش‌بینی زلزله به پیش‌یابی زلزله در فلات ایران و روش‌ آماری و تحلیل خطر زمان وابسته در فلات ایران، الگوسازی رفتار گسل‌ها و دگرشکلی جنبای پوسته نیاز داریم، ضمن آنکه به ایجاد سامانه‌های هشدار سریع و راه‌اندازی و بهره‌برداری از آزمایشگاه‌های طبیعی پیش‌نشانگرها نیاز است.

دکتر بازیار خاطرنشان کرد: برای پیش نشانگرهای کوتاه مدت در پیش‌بینی زلزله نیاز است تا اطلاعات کاملی از پیش نشانگرهای زمین مانند خروج گاز رادون از پوسته و میزان خروج و انتشار گازهای غیر رادون در اختیار داشته باشیم. ضمن آنکه باید به پیش نشانگرهای بیولوژیکی مانند تغییر رفتار حیوانات، تغییر رنگ و ریزش برگ درختان و تغییر رفتار تک سلولی‌ها توجه کنیم.

وی با اشاره به اجرای طرح محاسبات ضریب تغییرات برای ایران، گفت: این طرح برای زلزله سرپل ذهاب جهت محاسبه رابطه تخمین بزرگی از Pmax، بیشترین دامنه موج P در بخش ابتدایی این موج استفاده می‌شود و رابطه تخمین بزرگی برای این منطقه بومی‌سازی شده است.

دکتر “مهدی زارع”، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و رئیس مرکز پیش بینی زلزله، پیش‌نشانگرها را پدیده‌هایی دانست که می‌توانند به عنوان مقدمه وقوع یک زمینلرزه تلقی شوند و گفت: در واقع با مشاهده وقوع یک پیش‌نشانگر، احتمال وقوع یک زمین لرزه در آینده تقویت می‌شود؛ ولی از سوی دیگر از آنجایی که در وقوع زمین لرزه پارامترهای متعددی دخالت دارند و سیستم به صورت چند متغیره و آشفته عمل می‌کند، پیش نشانگرها به صورت تکی از مشروعیت کافی برخوردار نبوده و لازم است اجماعی بین آنها برقرار باشد تا قابل استناد شوند.

وی که دیگر سخنران نشست تخصصی “هشدار سریع زلزله شهر تهران؛ چالش‌ها و راهکارها” بود، با اشاره به اقدامات پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی در زمینه ایجاد “مرکز پیش‌بینی زلزله” گفت: این مرکز خیلی به اهداف نزدیک نیست و نیازمند اقدامات بیشتری در این حوزه هستیم.

دکتر زارع در ادامه به بیان وضعیت فعلی شبکه ملی شتابنگاری کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۵۰۳ ایستگاه شتابنگاری در کشور فعال هستند که در چهار سال اخیر، ۶۵۰ ایستگاه با دستگاه‌های نسل جدید، به‌روز رسانی شده است.

وی با بیان اینکه شبکه شتابنگاری ایران، بزرگترین شبکه شتابنگاری در غرب آسیا،‌ اوراسیا و مدیترانه است، تاکید کرد: تاکنون بیش از ۱۷ هزار رکورد شتابنگاری برای به‌روز رسانی آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله، رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد ثبت شده است.

قابل ذکر است که کارگاه یک روزه “معرفی سامانه هشدار سریع زلزله شهر تهران” روز چهارشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۲ در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و با حضور بیش از ۳۰ نفر از کارشناسان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی با هدف رسیدن به یک نظام بهره‌برداری مشترک برگزار شد و مدعوین به منظور راه‌اندازی سامانه هشدار سریع زلزله در شهر تهران، پیشنهادات و توانمندی های سازمان خود را ارائه دادند.