چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن”، در تاریخ‌های ۵ و ۶ آبان ماه سال ۱۴۰۰ به میزبانی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و انجمن آمار ایران و حمایت ۱۷ دانشگاه و مراکز پژوهشی بصورت برخط (آنلاین) برگزار شد.

به نقل از دکتر مرتضی بسطامی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه و دبیر وبینار، از تعداد کل ۶۰ مقاله ارسال شده، بعد از داوری، تعداد ۵۱  مقاله پذیرفته شد. از این تعداد ۳۵ مقاله به زبان فارسی و ۱۶ مقاله به زبان انگلیسی نگارش و ارائه گردید.  همچنین ۶ سخنرانی کلیدی توسط متخصصین داخلی و نیز اساتید برجسته‌ای از کشورهای امریکا، استرالیا، انگلیس، اسپانیا و کانادا ارائه گردید. وی در ادامه افزود: استفاده از ابزارهای به‌روز آماری در علوم دیگر، نقش مهمی در کاربردی شدن این ابزارها و ارتقای همکاری‌های بین رشته‌ای دارد. یکی از ابزارهای نسبتا جدید و قدرتمند، موضوع آمار فضایی است که با تحلیل داده‌های مکانی و زمانی، به بررسی همبستگی‌های آنها می‌پردازد. با عنایت به همین ویژگی، آمار فضایی می‌تواند در طیف وسیعی از علوم کاربرد داشته باشد. از جمله در علوم و مهندسی زلزله، مهندسی ریسک سوانح طبیعی، مدیریت بحران، علوم جوی و هواشناسی، منابع آب، محیط زیست، زمین شناسی، معدن، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، زیرساخت‌های شهری، ترافیک، حمل و نقل، سنجش از دور، بهداشت و درمان، بیماری‌های همه‌گیر، علوم اجتماعی، علوم قضایی، حوزه نفت و گاز، اقتصاد و بیمه کاربردهای گسترده‌ای دارد.

در این وبینار ۵ نشست تخصصی کاربرد آمار فضایی در زلزله و زمین شناسی، آب و محیط زیست، بهداشت و پزشکی و مسائل اجتماعی برگزار شد. بیشترین مقالات در حوزه کاربرد آمار فضایی در زلزله و زمین شناسی با ۱۹ مقاله، بخش بهداشت و پزشکی با ۶ مقاله و بخش‌های آب و محیط زیست و بخش اجتماعی هر یک با ۵ مقاله ارائه گردید. علاوه بر مقالات بخش کاربردی، ۱۷ مقاله در بخش نظری آمار فضایی ارائه گردید. این وبینار فرصتی منحصر به فرد در اختیار دانشگاهیان، متخصصان، سازمان‌های دولتی، بخش خصوصی و سایر نهادهای فعال در حوزه‌های مرتبط قرارداد تا با ارائه آخرین دستاوردها به تبادل نظر و کاربردی شدن نتایج پژوهش‌های خویش بپردازند.

چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن در بعدازظهر روز پنجشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۶ به کار خود پایان داد.