با توجه به خطر بالای زلزله در ایران و اهمیت ارتقای آمادگی مردم برای مواجه با اثرات زلزله، تاکنون همه ساله مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس کشور به استناد تفاهم‌نامه مشترکی که در سال۱۳۸۱بین وزارتخانه‌های: علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش و کشور، و همچنین سازمان صدا و سیما و جمعیت هلال احمر مبادله گردیده، برگزار شده است.

با توجه به نتایج ارزیابی اثربخشی اقدامات انجام شده در کشور در زلزله های اخیر، سیاستهای بالادستی نظام درخصوص ضرورت ارتقای آمادگی جامعه برای کاهش خطرپذیری و ارتقای ظرفیت مواجه با اثرات سوانح طبیعی و نیز اسناد بین المللی در خصوص ضرورت بهبود تاب آوری، تغییراتی در برنامه مانور سال جاری نسبت به سالهای قبل صورت پذیرفته است تا با رویکردی پایین به بالا، علاوه بر دانش آموزان و مسئولان مدارس کشور، در سال جاری مردم محلات نیز در برنامه مانور زلزله و ایمنی مشارکت داده شوند. در رویکرد جدید ضمن ارائه آموزشهای لازم به دانش آموزان مطابق با روال قبل، تمهیداتی اندیشیده شده است که سطح آگاهی و آمادگی ساکنین محلههای مجاور مدارس ایمن ارتقا یابد و از ظرفیت مدارس به عنوان پایگاه پیشگیری و مدیریت بحران محدوده مجاور مدرسه استفاده شود. از این رو محور مانور امسال که در هشتم آذرماه ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد، “مدارس ایمن – جامعه تاب آور” خواهد بود. در این راستا تلاش خواهد شد که مدارس ایمن در برابر زلزله به عنوان کانون ارتقای ایمنی در سطوح محلی و پایگاه مدیریت بحران محلی مورد توجه قرار گیرد.

جهت دریافت پوستر مانور اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل پی دی اف راهنمای اجرای مانور سراسری زلزله و ایمنی “مدرسه ایمن – جامعه تاب آور” (ویژه مدیران مدارس و مدیران بحران محله) اینجا را کلیک نمایید.