ساعت ۱۰:۱۲ صبح امروز، دوشنبه ۸ آذرماه، مدارس سراسر کشور، با نواختن زنگ زلزله و با حضور وزیر کشور، رییس سازمان مدیریت بحران کشور، رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و جمعی دیگر از مسوولان کشور، به طور فرضی به لرزه درآمد.
این مانور که به طور نمادین در مجتمع آموزشی دخترانه ” آرمینه مصلی نژاد” در شهرری برگزار گردید، دوازدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی جهت ارتقای فرهنگ ایمنی و مقاوم سازی، افزایش سطح آگاهی دانش آموزان در مورد زلزله و ایجاد آمادگی برای انجام واکنش های سریع و صحیح در برابر آن و نیز کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله بود که به همت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری سازمان مدیریت بحران وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما و جمعیت هلال احمر برگزار شد.
در دوازدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی که با شعار” آمادگی، پناهگیری و آرامش ” به اجرا درآمد؛ حدود ۱۳۰ هزار مدرسه و ۱۳ میلیون دانش آموز مقاطع مختلف شرکت داشتند، که نحوه مواجهه با زلزله فرضی را تجربه و تمرین کردند.
قابل ذکر است که مانور سراسری زلزله و ایمنی اولین بار در سال ۱۳۷۵ به پیشنهاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در سطح مهد کودک ها و مدارس ابتدایی شهر تهران به اجرا درآمد و از سال ۱۳۷۸ به سراسر کشور تسری یافت. همچنین به منظور هر چه بهتر برگزار شدن مانور، تفاهم نامه ای در سال ۱۳۸۱ بین وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، کشور و آموزش و پرورش و نیز جمعیت هلال احمر و سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا به امضا رسید که در آن بر استمرار، بسط و گسترش فعالیت های مانور سراسری زلزله و ایمنی تاکید شد.