jeld

پژوهشنامه بهار۱۳۸۷

تأثیرمقاوم‌سازی ستونهای فولادی با استفاده از پوشش بتنی در رفتار جانبی قابها

فریبرز ناطقی الهی، مجید مجیدانصاری

مقاوم‌سازی ستونها در ساختمانهای فولادی، با استفاده از پوشش بتنی یکی از روشهای مقاوم‌سازی است. این نوع سازه هم مقاومت بهتری در برابر آتش‌سوزی دارد و هم پوشش بتنی از کمانش موضعی اعضای فولادی جلوگیری می‌کند و در نتیجه، شکل‌پذیری سازه را افزایش می‌دهد.
رفتار خمشی ستونهای فولادی با پوشش بتنی تا لحظه مقاومت نهایی پوشش بتنی، مشابه بتن مسلح است؛ امّا شکل‌پذیری بیشتری دارد؛ زیرا، پس از خرد شدن بتن، عضو فولادی بار را تحمل می‌نماید و در برابر نیروهای برشی نیز رفتار بسیار بهتری دارد. قابهای خمشی فولادی بخوبی انرژی را جذب می‌کنند؛ ولی تغییر‌ مکان جانبی در این نوع قابها زیاد است. تغییر مکان زیاد در این قابها باعث می‌شود که اثر لنگرهای ثانویه به طور قابل ملاحظه‌ای ایجاد شود و در نتیجه، مقدار زیادی از مقاومت و سختی قاب، صرف مقابله با آنها گردد. یکی از بهینه‌ترین راهکارهای کنترل تغییر مکان قابهای خمشی فولادی، استفاده از پوشش بتن مسلح است که سازه علاوه بر انعطاف‌پذیری مناسب، از سختی لازم هم برخوردار است.
در این تحقیق، ابتدا یک قاب دو‌‌بعدی از یک پلان منظم با ۴، ۸ و ۱۶ طبقه، با برنامه ETABS-8 تحلیل استاتیکی و سپس با برنامه DRAIN-2DX، سازه فولادی ساده و مقاوم-سازی شده، به صورت فیبری، تحلیل استاتیکی غیرخطی و تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی شده است.
نتایج تحلیل مبیّن آن است که، تغییر مکان سازه‌های مقاوم‌سازی شده به علت سختی بیشتر، در بیشتر زمانها کمتر از سازه‌های فولادی معمولی است

متن کامل