رییس پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه، ضعف ایمنی ساختمان ها به دلیل ساخت و سازهای غیر اصولی صورت گرفته را، از جمله دلایل اصلی نگرانی در زمان وقوع زلزله دانست .
“دکتر عبدالرضا سروقد مقدم” که روز چهارشنبه ،۲۱ مهر ماه در کنفرانس خبری” کاهش اثرات ناشی از زلزله ” در جمع خبرنگاران سخن می‏گفت؛ افزود: در سال های گذشته فعالیت‏های پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه در قالب دستورالعمل مقاوم سازی ساختمان‏ها به ویژه برای ساختمان های دولتی و عمومی تدوین و اجرا شد؛ که امیدواریم این روند ادامه یافته و به دلیل کمبود بودجه متوقف نشود.
وی با اشاره به طرح” شناسنامه فنی ساختمان ها” در افزایش ایمنی سازه ها گفت: امیدواربودیم که با اجرای این طرح، ساختمان‏های جدید از ایمنی مقبولی برخوردار شوند، که متاسفانه اجرای آن با چالش‏های فراوان مواجه شد.
دکتر سروقد‏مقدم با اشاره به ضرورت کاربرد فناوری های نوین و کاربردی برای مقاوم سازی و نیز مشکلات اقتصادی موجود، اظهار داشت: بهتر است مطالعات به سمت فناوری های ارزان و سریع پیش رود که در قیمت ساختمان ها نیز موثر خواهد بود.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه در پایان افزود: در حال حاضر دانش فنی مقاوم سازی در پژوهشگاه موجود است و آماده ارائه و واگذاری این دانش هستیم.