شانزدهمین کارگاه آموزشی زلزله و ایمنی ویژه دانش آموزان، به مناسبت هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی، از امروز ۲۴ مهر در تهران آغاز و تا ۲۷ مهرماه سال جاری ادامه خواهد داشت.
هدف از برگزاری این کارگاه که به همت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری و مشارکت فرهنگسرای انقلاب اسلامی، سازمان آموزش و پرورش شهر تهران، جمعیت هلال احمر شهرستان تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران منطقه ۱۱، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، آموزش شهروندی منطقه ۱۱ شهر تهران برگزار گشته؛ آگاه سازی و آشنایی دانش آموزان با علوم زمین، زلزله و چگونگی مواجهه با آن، و نیز آموزش نکات ایمنی در زمان های قبل، هنگام و بعد از وقوع زلزله عنوان شده است.
شیوه آموزش های مورد استفاده در این کارگاه چهار روزه که در محل فرهنگسرای انقلاب برگزار می شود؛ به صورت چهره به چهره و با استفاده از ابزارهایی نظیر اجرای نمایش، پخش فیلم، بازی و ارایه پاورپوینت است.
مدیر گروه آموزش های همگانی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله همه ساله این کارگاه را همزمان با هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی برگزار می کند و برگزاری هر ساله آن جزو وظایف بخش آموزش های همگانی پژوهشگاه است.
دکتر” محمدرضا مهدوی فر” با بیان اینکه برای دانش‌آموزان در مقاطع مختلف ابتدایی، ‌راهنمایی و دبیرستان برنامه های متنوعی تدارک دیده شده، افزود: آگاه سازی و آشنایی دانش آموزان با علوم زمین، زلزله و چگونگی مواجهه با آن و نیز آموزش نکات ایمنی قبل، بعد و هنگام وقوع زلزله از اهداف برگزاری این کارگاه ها است.
وی خاطرنشان کرد: در یک بخش این کارگاه، دانش‌آموزان با علوم زمین و چگونگی ایجاد زلزله آشنا می شوند و در بخش دیگر با پخش انیمیشنی با چگونگی پناه گیری و آموزش مقاوم سازی و نیز نحوه چیدن وسایل منزل آشنا می شوند.
مدیر گروه آموزش های همگانی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: این کارگاه چهار روزه است که دو روز اول آن مخصوص دانش آموزان دوره ابتدایی و دو روز دیگر برای مقاطع راهنمایی و دبیرستان تدارک دیده شده است.