سیزدهمین مانور سراسری «زلزله و ایمنی» صبح امروز، با نواختن زنگ زلزله، بطور همزمان در مدارس سراسر کشور برگزار شد.
این مانور سراسری به همت پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما و جمعیت هلال‎احمر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله، هدف از اجرای این مانور، افزایش سطح آگاهی دانش‎آموزان در مورد زلزله و ایجاد آمادگی برای انجام واکنش‎های صحیح و سریع در برابر آن، آشنایی دانش‎آموزان با حوادث طبیعی و چگونگی مقابله با آن جهت ایجاد آرامش روانی و برانگیختن حس کنجکاوی دانش‎آموزان نسبت به پدیده‎های طبیعی است.
ایجاد فرهنگ ایمنی و مقاوم‎سازی و نیز کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله، از جمله دیگر اهداف اجرایی سیزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی است.
قابل ذکر است که این مانور از سال ۱۳۷۵ به پیشنهاد پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله در مهدکودک‎ها و مدارس ابتدایی تهران، به اجرا درآمد و از سال ۱۳۷۸ به سراسر کشور تسری یافت. همچنین به منظور هرچه بهتر برگزار شدن مانور، تفاهم‎نامه‎ای در سال ۱۳۸۱ بین وزارتخانه‎های علوم، تحقیقات و فناوری، کشور و آموزش و پرورش و نیز جمعیت هلال‎احمر و سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا به امضا رسید که در آن بر استمرار، بسط و گسترش فعالیت‎های مانور سراسری زلزله و ایمنی تاکید شد.