در بخش پایانی کارگاه روز زلزله و ایمنی دکتر “افشین کلانتری”، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با موضوع “آسیب های سازه ای با تاکید بر طراحی بر اساس عملکرد در ساختمان های مهم در محدوده زلزله زده ورزقان” و مهندس “علی زمانی” از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با موضوع “مروری بر روند بازسازی در زلزله مرداد ۹۱ ورزقان” به سخنرانی پرداختند.
در ادامه نیز دبیر جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران گفت: با گذشت بیش از ۱۱۰ روز از زلزله های دوگانه اهر- ورزقان در ۲۱ مردادماه و علی رغم وعده وزیر راه و شهرسازی مبنی بر امکان بازسازی و تحویل واحدهای مسکونی به زلزله زدگان ظرف ۴۵ روز؛ هنوز زلزله زدگان این منطقه در چادرها به سر می برند و این درحالیست که برودت سرما و بارش برف در این منطقه روز به روز رو به فزونی دارد.
مهندس “علیرضا سعیدی” ضمن بررسی مدیریت بحران از اسکان اضطراری تا اسکان موقت در زلزله آذربایجان، به انتقاد از عملکرد بنیاد مسکن در این واقعه پرداخت.
وی با بررسی سخنان مسوولان کشور پس از وقوع زلزله های دوگانه آذربایجان، عدم عملکرد صحیح و ارایه وعده های غیرقابل اجرا را از جمله نکات قابل تامل در این زلزله دانست