با توجه به واقعیت لرزه خیزی کشور واحتمال بروز زلزله و پیامدها و آسیب های ناگوار آن ، لزوم انجام تحقیقات آزمایشگاهی پیشرفته در زمینه مهندسی زلزله که بتواند پاسخگوی نیازهای پروژه های عمرانی و صنعت ساخت وساز کشور باشد، از مهمترین ضروریات انکار ناپذیر کشور است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ، در راستای تحقق اهداف یاد شده پژوهشگاه با هدف ایجاد بستر مناسب جهت رشد مطالعات و تحقیقات تخصصی در زمینه مهندسی زلزله و تبدیل کشور به قطب مطالعات لرزه ای در منطقه ، اقدام به احداث آزمایشگاه های پیشرفته سازه و ژئوتکنیک نمود؛ که مشتمل بر چهار بخش عمده شامل دستگاه سانتریفیوژ و محفظه بتنی آن، میز لرزان و پی مربوطه، کف مقاوم و دیوار عکس¬العمل و نیز سازه مورد نیاز جهت استقرار تجهیزات و پرسنل می¬باشد. و علیرغم آن که پیشرفت فیزیکی این پروژه به دلیل کمبود اعتبارات مالی لازم تنها ۳۳ درصد بوده است . اما عملیات ساخت سازه اتکایی بزرگترین میز لرزه ای خاورمیانه به اتمام رسید.
دکتر” مرتضی بسطامی ” مدیر پروژه درتشریح چگونگی عملکرد میز لرزه ای می گوید: “میز لرزه برای شبیه سازی زلزله استفاده می شود و تاسیسات این میز روی سازه ویژه ای به اسم سازه اتکایی نصب می شود . این سازه بایستی دارای مشخصات فنی ویژه ای باشد تا در هنگام شبیه سازی زلزله ها حرکتی نداشته باشد . این سازه از جنس بتن آرمه حجیم و دارای ابعاد ۱۵متر در ۱۵ متر و ارتفاع ۹ متر است که دارای جرمی بالغ بر ۵۵۰۰ تن می باشد. این سازه طوری طراحی شده است که در برگیرنده ۸ جک، عرشه و تاسیسات مکانیکی و برقی میز لرزه است. جک ها شامل ۴ جک افقی و ۴ جک قائم به منظور ایجاد حرکات افقی در دو جهت عمود بر هم و همچنین حرکات قائم زلزله می باشد و عرشه میز که دارای سازه فلزی و ابعاد ۶ متر در ۶ متر است، محل قرارگیری نمونه های آزمایش است.”
در حقیقت این میز که توانایی شبیه سازی حرکات زلزله ها را برای ساختمان های واقعی دارا می باشد آغازگر تحول در نظام فعالیت های تحقیقاتی در حوزه افزایش ایمنی مباحث عمرانی است،. قابلیتی که تنها چند کشور در دنیا از آن بهره می برند . مراحل طراحی و ساخت سازه اتکایی مذکور به صورت کامل توسط متخصصین داخلی انجام پذیرفته است.