ba

ba

مقدمه

در دنیای کنونی که “عصر دانایی” و “عصر اطلاعات” نام گرفته است ، تغییرات علمی، فناوری، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی چنان سریع، پرحجم و فراگیر شده است که به ناچار باید همواره دانش و مهارت‌های جدیدی را کسب و یا به روزآوری نمود.
در این میان آموزش بعنوان ابزار بهسازی سازمان و نیروی انسانی، مهمترین منبع تامین دانش‌ و مهارت‌های جدید در برابر چالش‌های عصر دانایی است . در واقع جامعه‌ای می‌تواند همگام با رشد و تحولات علم و فناوری قرن حاضر صاحب قدرت شود که نیروی انسانی سازمان‌های خود را به همراه ساختار و امکانات و سایر منابع آن بهسازی نماید و با ارتقای بینش و نگرش بصورتی دقیق، پویا و مبانی نگر، زمینه‌های تحول عملکرد در محیط‌های پیچیده سازمانی و سایر منابع حاکمیتی را فراهم آورد.
در این راستا آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به آموزشهایی اطلاق می شود که هدف آن ارتقای سطح دانش، بینش و توان شاغلین دولتی و غیر‌دولتی مرتبط با حوزه‏های علمی و صنعتی با هدف ایجاد مهارت در نیروی انسانی می‌باشد. در واقع این آموزشها به منظور توسعه دانش تخصصی ، افزایش بهره وری نیروی انسانی شاغل در دستگاههای اداری، افزایش دانش کاربردی، ارتقای سطح علمی و تخصصی، پرورش نیروی متخصص، خلاق و کارآمد و توانمند سازی مدیران دستگاه های اجرایی انجام می گردد. برخی از عواملی که برگزاری آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت را ضروری می‌سازد عبارتند از:

 • شتاب فزاینده علوم بشری در تمام زمینه‌ها
 • پیشرفت روز افزون تکنولوژی
 • نیازهای تخصصی و حرفه‌ای نیروی انسانی

گروه آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه نیز در همین راستا و به منظور توسعه مبتنی بر دانایی(ماده ۴۳ قانون برنامه چهارم توسعه) و تامین نظر دولت جمهوری اسلامی ایران جهت ایجاد مهارت و ارزش افزوده در طرح توسعه منابع انسانی (ماده ۵۵ قاون برنامه چهارم توسعه) در سال ۱۳۸۶ ایجاد شده است.
با توجه به افزایش درخواست دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی، لزوم طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی، بصورت برنامه ریزی شده و هدفمند و با بهره‌گیری از اساتید مجرب و صاحبنظر بعنوان یک اولویت کاری در پژوهشگاه مطرح گردید و در همین راستا گروه آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت به منظور ساماندهی و انجام برگزاری دوره‌های تخصصی برپا شده است.

اهداف گروه آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت

 • ارتقاء سطح دانش، بینش و مهارتهای تخصصی نیروی انسانی به عنوان با ارزش‌ترین منبع سرمایه سازمانی
 • بهبود مدیریت در سطح کشور به جهت دستیابی به اهداف کلان برنامه‌های توسعه
 • ترویج فرهنگ ایمنی و آمادگی در برابر زلزله
 • بهبود عملکردهای اجرایی مبتنی بر دانش شغلی

 

برنامه‌های گروه آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت

برنامه اصلی گروه آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت را می‌توان به شرح ذیل خلاصه نمود:

 • نیاز سنجی آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت در سطوح ملی، منطقه‌ای و محلی
 • طراحی دوره‌های آموزشی تخصصی مورد نیاز جامعه با مشارکت پژوهشکده‌های پژوهشگاه
 • مستند سازی و تهیه بانک اطلاعاتی دوره‌های آموزشی برگزار شده
 • تهیه ساختار مناسب قانونی جهت برگزاری دوره‌ها بر اساس ضوابط و معیارهای موجود
 • گسترش آموزشها از طریق آموزشهای الکترونیکی (E-Learning) در سطح ملی و منطقه‌ای
 • برگزاری منظم و دوره‌ای آموزش‌های تخصصی طبق تقویم سالیانه

 

انواع آموزش‌های مورد نظر در گروه‌

 • آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت در پژوهشگاه
  آموزش‌های تخصصی کوتاه در پژوهشگاه شامل دوره‌هایی می‌باشد که بر اساس درخواست هر یک از معاونت‌ها و یا پژوهشکده‌های پژوهشگاه و یا سازمان‌های متقاضی در محل پژوهشگاه برگزار می‌گردد.
 • آموزش‌های تخصصی کوتاه مدت در سازمان‌های متقاضی
  آموزش‌های تخصصی کوتاه در سازمان‌های متقاضی شامل دوره‌هایی می‌باشد که بر اساس درخواست سازمان مربوطه در محل آن سازمان برگزار می‌گردد.

تبصره ۱: نحوه آموزش در هر یک از این دوره‌ها بنا به نیاز متقاضیان می تواند به صورت حضوری و یا مجازی و یا تلفیق این روشها ارائه شود.

تبصره ۲: به شرکت کنندگان این دوره‌ها گواهی‌نامه گذراندن دوره با ذکر نوع دوره، عنوان و مدت برگزاری آن اعطا می شود.

شرایط شرکت کنندگان

بسته به نوع آموزش طیف وسیعی از شرکت کنندگان از افراد عادی تا متخصصان، مدیران و مسوولان نهادها و سازمان‌های مختلف می‌توانند در دوره‌ها شرکت نمایند.

تبصره ۳: شرایط اختصاصی شرکت کنندگان در هر دوره توسط پژوهشکده ذی ربط و تائید معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی مشخص می‌گردد.