روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، تمرین” زلزله و ایمنی” برای ششمین سال متوالی به صورت سراسری با حضور کودکان کل مهدکودک های کشور به اجرا درمی آید.
هدف از اجرای این تمرین که به همت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور و با همکاری سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می گردد؛ آشنایی کودکان، مدیران و مربیان مهد با نحوه صحیح پناهگیری هنگام وقوع زلزله و انجام اقدامات صحیح در مهد بعد از وقوع یک زلزله عنوان شده است.
شایان ذکر است که این تمرین در تهران با همکاری سازمان مدیریت بحران شهرداری منطقه ۶ در پارک “لاله” و در سایر شهرها با همکاری سازمان بهزیستی در مهدهای کودک اجرا می شود.
در این تمرین در تهران حدود ۲۴ مهد و ۳۰۰ کودک در پارک لاله به صورت نمادین بر نامه اجرا می کنند و مهدهای دیگر کشور در همان روز عملیات پناهگیری و خروج را به همراه مربیان خود در داخل مهد اجرا خواهند کرد.
این تمرین با انجام راهپیمایی کودکان، حمل پلاکاردهای حاوی پیام های ایمنی، از ساعت ۹:۱۵ صبح آغاز و سپس با اجرای نمایش، شعر، سرود با موضوع زلزله و ایمنی، در محل آمفی تئاتر روباز پارک ادامه می یابد.
قابل ذکر است که در راستای اجرای هرچه بهتر این تمرین، پوستری آموزشی تحت عنوان”مهد ما برای زلزله آماده است” تهیه و چاپ شده و جهت توزیع در اختیار سازمان بهزیستی قرار گرفته است.
لازم به یادآوری است این تمرین که امسال چهاردهمین سال پیاپی اجرای خود را طی می کند؛ از سال ۱۳۷۹ به صورت آزمایشی و فقط در سه مهد کودک تهران آغاز گردید؛ و پس از اجرای هشتمین دوره خود، از سال ۱۳۸۸ به صورت سراسری در تمامی استان های کشور برگزار شد.

روابط عمومی پژوهشگاه