۲۰ اردیبهشت سال جاری/ سومین تمرین سراسری زلزله و ایمنی در مهدکودک های کشور اجرا می شود

روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، تمرین زلزله و ایمنی برای سومین سال متوالی به صورت سراسری با حضور حدود ۱۴ هزار مهد، در مهدهای کودک کل کشور به اجرا درمی آید.
هدف از اجرای این تمرین که به همت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با مشارکت دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کل کشور برگزار می گردد؛ آشنایی کودکان با پدیده طبیعی زلزله و آموزش اقدامات صحیح هنگام وقوع این پدیده به مربیان و کودکان مهدها و گسترش فرهنگ ایمنی در برابر زلزله عنوان شده است.
تمرین مذکور در دو برنامه مجزا که امسال شامل اجرای تمرین در داخل مهدها با حضور اولیای کودکان و نیز اجرای برنامه در داخل تعدادی از پارک های مرکزی شهرهای کشور می باشد؛ برگزار گشته و تعدادی از مهدها به طور نمادین با انجام راهپیمایی، حمل پلاکاردهای حاوی پیام های ایمنی، اجرای نمایش، شعر، سرود و کارگاه های جنبی آموزشی مرتبط با موضوع زلزله و ایمنی، برنامه های ویژه ای را ارئه می دهند.
شایان ذکر است که این تمرین در تهران به کوشش گروه آموزش های همگانی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور و با همکاری شهرداری های مناطق ۳، ۶ و ۱۶ در سه پارک “آب و آتش”، “لاله” و “بعثت” ؛ و در سایر شهرها با همکاری اداره کل مدیریت بحران استان ها در پارک های مرکزی شهرها اجرا می شود.
لازم به یادآوری است این تمرین که امسال یازدهمین سال پیاپی اجرای خود را طی می کند؛ از سال ۱۳۷۹ به صورت آزمایشی و فقط در تهران آغاز گردید؛ که پس از اجرای هشتمین دوره خود، از سال ۱۳۸۸ به صورت سراسری در تمامی استان های کشور برگزار شد.