چالش های آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی پژوهشگاه ها و مراکز پژوهشی در نشست معاونین پژوهشی این مراکز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این نشست که روز دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه، با حضور معاونان پژوهشی ۱۵ پژوهشگاه و مرکز پژوهشی در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، تشکیل گردید؛ علاوه بر چالش های این آیین نامه، موضوع خرید متمرکز منابع اطلاعاتی الکترونیکی، ارتباط پژوهشگاه ها با صنعت و نیز دستورالعمل اعتبار پژوهشی و چگونگی ساز و کار پژوهانه ابلاغی در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله مطرح و مورد نقد و بررسی واقع شد.
بررسی مواد ۱ تا ۳ این آیین نامه که به ترتیب شامل: فعالیت های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی و فناوری اعضای هیات علمی می شد؛ از جمله محورهای اصلی جلسه مذکور بود.
قابل ذکر است که اعتبار پژوهشی اعضای هیات علمی ( Grant)؛ اعتبار مالی ای است که در آغاز هر سال مالی به اعضای هیات علمی برای انجام فعالیت های پژوهشی تعلق می گیرد که موارد استفاده آن عمدتاً برای طرح های تحقیقاتی، پرداخت حق الزحمه همکاران پژوهشی، دانشجویان دکترای تحت سرپرستی هیات علمی، پرداخت هزینه شرکت، ارایه و چاپ مقالات دانشجویان تحت راهنمایی عضو هیت علمی، پرداخت تشویق مقالات چاپ شده در نشریات معتبر دارای نمایه بین المللی ( ISI)، ثبت اختراعات و نیز هزینه خرید کتب و نشریات می باشد.
در ادامه جلسه ضمن معرفی سایت “خردگاه” که توسط معاونت مجازی سازمان صدا و سیما در حال راه اندازی است؛ هدف از ایجاد و راه اندازی آن، ایجاد مرجعی برای نظریه پردازی و تشکیل کرسی آزاد اندیشی علمی عنوان گردید.
دکتر “یونس فروزان”، مدیر آموزش و پژوهش معاونت مجازی صدا و سیما، ضمن اعلام مطلب فوق افزود: ایجاد کرسی نظریه پردازی، ارایه خلاصه کلیه کتب و مقالات تولید شده، ارایه کلیه جزوات درسی، ایجاد بانک ایده، معرفی مراکز دانشگاهی، علمی و پژوهشی، معرفی اساتید، تولید چند رسانه های ها، معرفی تشکل های دانشجویی، نشریات دانشگاهی و چهره های ماندگار در عرصه های علوم مختلف از جمله: علوم حوزوی، تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و.. از جمله برنامه های اساسی این وبگاه است.