اتاق خواب و محل نشیمن

نحوه چیدمان

  • اشیایی که امکان واژگونی در هنگام زلزله را دارند با استفاده از پیچ و بستهای مناسب، به دیوار محکم شود؛
  • محل خواب و نشستن خود را دور از پنجره ها و اجسام قابل سقوط قرار دهید؛
  • در صورت امکان، اجسام قابل سقوط در محلی قرار داده شوند که در صورت واژگونی، منجر به انسداد راه های  خروج نگردند. به طور کل مسیرهای خروجی باید همیشه باز و بدون مانع (مانند گلدان، جاکفشی و …) باشد؛

کتابخانه و کمد

برای تثبیت کتابخانه و کمد به دیوار، لازم است از بست های L مانند و پیچ هایی متناسب با حجم و اندازه کتابخانه یا کمد استفاده کرد. به منظور جلوگیری از سقوط وسایل داخل آنها، توصیه می گردد از تسمه های پلاستیکی، فلزی یا چوبی در مقابل این اقلام استفاده شود. همچنین بهتر است اجسام سنگین در طبقات فوقانی کتابخانه یا کمد قرار نگیرند بخصوص زمانیکه این اجسام در مجاورت تخت خواب، میز تحریر یا محل استراحت افراد قرار دارند تا از این طریق خطر آسیب های جانی به حداقل برسد. در صورتی که کتابخانه یا کمد دارای در می باشد لازم است درهای آن کتابخانه قفل باشد تا در هنگام وقوع زلزله از پرتاب شدن اجسام داخل آن به اطراف جلوگیری شود

تابلو و آینه

محل نصب تابلو به دیوار را مشخص کنید و با پیچ و رولپلاک مناسب آنرا به دیوار محکم کنید. تعداد پیچ های مورد نیاز برای محکم کردن آویز به دیوار، بستگی به اندازه و سنگینی تابلوها دارد. این پیچ ها باید حداقل ۴ سانتی متر در بدنه اصلی دیوار (زیر لایه گچ) فرو رفته و داخل رول پلاک بسته شوند.

پنجره و شیشه

به منظور ایمن کردن شیشه پنجره ها میتوان از  شیشه ها دوجداره استفاده کرد.  این نوع شیشه‌ها در اثر ضربه می‌شکنند اما تکه‌های شکسته به هم چسبیده باقی می مانند و به بیرون پرتاب نمی شوند.

در صورت عدم امکان تعویض شیشه ها، توصیه می گردد سطح شیشه ها در اتاق های اصلی ساختمان با برچسبهای شفاف و مقاوم پوشانده شوند تا در صورت شکستگی، خطر پرتاب قطعات شیشه و ایجاد صدمات جانی به حداقل برسد.