تولید ماکت و وسایل آموزشی با موضوع زلزله و ایمنی با همکاری مدارس شهر تهران:

در راستای اهداف گروه آموزش های همگانی و بالا بردن سطح آگاهی دانش آموزان و ایجاد انگیزه در آنان با موضوع ایمنی در برابر زلزله، این گروه اقدام به همکاری با بعضی از مدارس در سطح شهر تهران نمود که در این میان با اعلام آمادگی از طرف مجتمع آموزشی خرد و معرفی گروهی از دانش آموزان علاقه مند در مقطع راهنمایی و دبیرستان و با همکاری تنی چند از کارشناسان و اعضاء هیات علمی پژوهشگاه یک دستگاه لرزه نگاری و یک ماکت ساختمان چند طبقه ایمن در برابر زلزله تهیه شد.

برگزاری نمایشگاه جانبی توسط گروه آموزش های همگانی در ششمین کنفرانس بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله:

همزمان با برگزاری ششمین کنفرانس بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، گروه آموزش های همگانی پژوهشگاه همگام با نمایشگاه جانبی کنفرانس اقدام به برپایی غرفه ای با هدف ارائه توانمندی دانش آموزی نمود. آثار ارائه شده در این نمایشگاه ساخت دستگاه لرزه نگاری و ماکت یک ساختمان چند طبقه ایمن در برابر زلزله توسط دانش آموزان مجتمع آموزشی خرد و با همکاری کارشناسان پژوهشگاه، نمایش پوسترهای ۵۰×۷۰ و ۳۰×۴۰ در قالب طنز و با موضوعات نقش انسان ها در مقاوم سازی سازه ها و آمادگی فنی برای رویارویی با زلزله با همکاری اداره کل مدیریت بحران استان خراسان جنوبی، نمایش آثار دانش آموزان منطقه ۱۶ شهر تهران در قالب کاریکاتور و با نگاهی طنزگونه به چالش ها و فرصت های فراروی آموزش زلزله و ایمنی و مبانی زلزله و همچنین بخشی از آن به نمایش نقاشی های کودکان بعد از زلزله بم و با همکاری شرکت تیرا برگزار شد.

برپایی نمایشگاه آثار دانش آموزان از یازدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی:

پس از برگزاری یازدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی، گروه آموزش های همگانی پژوهشگاه و سازمان آموزش و پرورش شهر تهران اقدام به برگزاری نمایشگاهی از آثار دانش آموزان شهر تهران نمود. این نمایشگاه در کانون پرورشی و تربیتی آموزش و پرورش، در قالب نقاشی، مقاله نویسی، ماکت، شعر و …، در زمینه های مختلف زلزله، علوم زمین و ایمنی برگزار شد.

تهیه تیزر و آنونس رادیو و تلویزیونی ویژه یازدهمین مانور:

در زمینه فرا خوان دانش آموزان و اطلاع رسانی جامع در خصوص چگونگی و زمان اجرای یازدهمین مانور در روز ۸ آذر، تیزری تلویزیونی به مدت ۳۰ ثانیه برای پخش از تمامی شبکه های سراسری تهیه و به همراه آنونس رادیویی در اختیار سازمان صدا وسیما قرار گرفت.

برگزاری اولین مانور پناهگیری و خروج در پژوهشگاه:

اولین مانور زلزله و ایمنی شامل دو بخش پناهگیری و خروج روز سه شنبه هفتم تیر ماه در پژوهشگاه برگزار شد. پیش از اجرای مانور کارمندان و اعضاء هیات علمی طی یک جلسه آموزشی و توجیهی ۳ ساعته در روز سه شنبه ۲۴ خرداد ماه چگونگی اجرای مانور را فراگرفتند. مهمترین هدف از اجرای این دوره و برگزاری مانور، پناهگیری صحیح و خروج مناسب بود. در جلسه آموزشی آقای دکتر تسنیمی ضمن تاکید بر مشارکت تمام اعضای پژوهشگاه در مانور مذکور؛ آشنایی با نواقص و کاستی های موجود در روند کنونی برگزاری سالیانه مانور سراسری زلزله و ایمنی و نیز رویارویی عملی با آنها را از جمله فواید برگزاری چنین مانوری در پژوهشگاه، عنوان کرد. آقای دکتر مهدوی فر نیز ضمن ارائه آموزش های لازم به تشریح اماکن مناسب و نامناسب هنگام زلزله و پناهگیری صحیح و خروج را به شرکت کنندگان آموزش دادند.
با هماهنگی های قبلی آژیر زلزله و ایمنی در روز سه شنبه هفتم تیرماه در پژوهشگاه به صدا در آمد و همکاران اقدام به اجرای مانور و پناهگیری و خروج کردند. پس از اجرای مانور پرسشنامه ای که توسط گروه آموزش های همگانی تهیه شده بود در سطح پژوهشگاه توزیع شد. برخی از همکاران در این پرسشنامه پیشنهادهایی را مطرح کرده بودند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
برگزاری دوره های امداد و نجات برای همکاران؛
ایمن سازی اجزاءغیر سازه ای برای پژوهشگاه؛
تکرار جلسات آموزشی و مانور در پژوهشگاه؛

 

بازگشت