بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی ۷/آذر/ ۱۳۹۷

بیستمین مانور زلزله و ایمنی با لطف خداوند متعال و همراهی و همدلی شما عزیزان، با رویکرد “مدرسه ایمن جامعه تاب آور” روز چهارشنبه  ۷ آذرماه با پخش آژیر زلزله از رادیو سراسری به صورت همزمان در کلیه مدارس کشور برگزار خواهد شد. این مانور همه ساله در ۸ آذر ماه به عنوان بزرگترین فعالیت آموزش همگانی کشور در حیطه ایمنی مدارس در برابر زلزله، با مشارکت وزارت علوم-تحقیقات و فناوری (پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله)، وزارت آموزش و پرورش (سازمان دانش آموزی)، وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور)، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (سازمان جوانان و سازمان امداد و نجات)، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  و شهرداری تهران (سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران) برنامه ریزی و اجرا می شود.

از سال ۱۳۹۴ کمیته راهبری مانور با تدوین و تصویب تفاهم نامه “ستاد عالی آمادگی عمومی در برابر زلزله” اجرای مرحله جدید مانور با رویکرد جامعه محور و تحت عنوان“مدرسه ایمن – جامعه تاب آور”  را مورد تاکید قرار داد و مقرر شد به تدریج در کنار دانش آموزان، ساکنین محله­ های مجاور مدارس نیز در فرایند مانور مشارکت داده شوند. در سال اول مانور جامعه محور بصورت آزمایشی در شهر تهران و مرکز پنج استان کشور برگزار شد. در سال دوم نیز این مانور در سطح مناطق آموزش و پرورش شهر تهران (هر منطقه یک مدرسه و محدوده مجاور آن و ۳۱ مرکز استان (هر مرکز استان یک مدرسه و محدوده مجاور آن) برگزار شد. در نوزدهمین مانور علاوه بر مراکز استان ها، در شهرستان ها نیز (هر شهرستان یک مدرسه و محله مجاور) برگزار گردید.

در خصوص مانور سال جاری توجه به نکات زیر ضروری است:

۱- مقرر است در بیستمین مانور در مراکز استان ها ۱۰ مدرسه و در هر یک از شهرستان های تابعه ۵ مدرسه مانور جامعه محور انجام شود.(در استان هایی که توانایی برگزاری مانور محله محور را در مدارس بیشتری دارند، هیچگونه محدودیتی وجود نخواهد داشت.)

۲- غیر از مدارس منتخب فوق، در سایر مدارس کشور مانور زلزله و ایمنی مشابه مانور سالهای گذشته اجرا خواهد شد.

۳- رعایت نکات ایمنی در اجرای مانور به عهده مدیران مدرسه بوده و لازم است از اجرای حرکات نمایشی و بعضا خطرناک جدا اجتناب شود؛

۴- مانور سراسری زلزله و ایمنی همه ساله در ۸ آذرماه برگزار می شود که امسال با توجه به مصادف شدن ۸ آذرماه با روز پنجشنبه و تعطیلی مدارس، در روز چهارشنبه ۷ آذرماه اجرا خواهد شد.

جهت دریافت پوستر مانور اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل راهنمای اجرای مانور سراسری زلزله و ایمنی “مدرسه ایمن – جامعه تاب آور” (ویژه مدیران مدارس و مدیران بحران محله اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل فرم های ارزیابی بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل فرم های ارزیابی بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی- محله محور  اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل تفاهمنامه تشکیل ” ستاد عالی آمادگی عمومی در برابر زلزله” اینجا را کلیک نمایید.