بیست وسومین مانور سراسری زلزله و ایمنی طبق روال سال­ های گذشته با هدف ارتقای آمادگی دانش­ آموزان و خانواده ­های آنان برای مواجهه با زلزله، با استعانت از خداوند متعال و همراهی نهادهای ذیربط  در روز دوشنبه ۸ آذرماه ۱۴۰۰ با پخش آژیر زلزله از رادیو سراسری به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد. این مانور همه ساله به عنوان بزرگترین فعالیت آموزش همگانی کشور در رابطه با ایمنی در برابر زلزله، با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (پژوهشگاه بین­ المللی زلزله ­شناسی و مهندسی زلزله)، وزارت آموزش و پرورش (سازمان دانش ­آموزی)، وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور)، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (سازمان جوانان و سازمان امداد و نجات)، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شهرداری تهران (سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران) برنامه­ریزی و اجرا می ­شود.

در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن تعطیلی مدارس و برگزاری کلاس­ های آموزشی به صورت مجازی، تغییراتی در روند اجرای مانور ایجاد شد و مانور سال قبل با شرکت دانش ­آموزان و خانواده ­های آنان با استفاده از بستر “شاد” در منازل برگزار گردید. در سال جاری نیز به دلیل تداوم شرایط پاندمی در برخی مناطق کشور، برنامه مانور با توجه به رنگ­بندی شهرستان­ های مختلف بصورت مجازی و یا حضوری برگزار می گردد. بر این اساس دو دستورالعمل زیر برای مناطق مختلف کشور تدوین شده است که برحسب رنگ­بندی هر شهرستان می­ بایست مورد استفاده نهادهای ذیربط قرار گیرد:

  • “راهنمای اجرای بیست وسومین مانور سراسری زلزله و ایمنی” ویژه مدارس کشور، برای استان­ هایی که در وضعیت آبی قرار دارند و امکان حضور دانش ­آموزان در مدارس وجود دارد؛ اینجا را کلیک نمایید
  • “راهنمای اجرای مانور سراسری زلزله و ایمنی در منازل” ویژه دانش­ آموزان و اعضای خانواده آنها، برای استان­ هایی که در وضعیت زرد تا قرمز قرار دارند و امکان حضور دانش ­آموزان در مدارس وجود ندارد. اینجا را کلیک نمایید

لذا همه استان­ها بنابر شرایط موجود در شهرستان­ های مختلف و با توجه به نظر کمیته برنامه­ریزی و اجرایی مانور در هر استان، می­توانند در روز ۸ آذرماه همزمان با پخش آژیر از رادیو سراسری، مانور زلزله و ایمنی را به صورت حضوری در مدارس یا به صورت مجازی در خانه اجرا کنند. لازم به ذکر است که مانور امسال با شعار “آمادگی در برابر زلزله در شرایط پاندمی” برگزار خواهد شد تا دانش­ آموزان علاوه بر کسب آموزش ­های لازم برای مواجهه با اثرات زلزله، بتوانند نحوه حفاظت از خود در برابر پاندمی (کرونا) را نیز در حین انجام تمرینات آمادگی در برابر زلزله آموزش ببینند.

جهت دریافت پوستر مانور اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل تفاهمنامه تشکیل ” ستاد عالی آمادگی عمومی در برابر زلزله” اینجا را کلیک نمایید.

جهت آشنایی با روشهای صحیح پناه گیری در مدرسه اینجا را کلیک نمایید