ششمین مانور سراسری زلزله و ایمنی
هشتم آذر۱۳۸۳

1

ششمین مانور سراسری زلزله و ایمنی همزمان با نزدیکی سالگرد وقوع زلزله دلخراش شهر بم و با هدف کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله، افزایش سطح آگاهی دانش‌آموزان در مورد زلزله، ایجاد آمادگی برای انجام واکنش‌های صحیح و سریع در برابر زلزله و ایجاد فرهنگ ایمنی، در تمام مقاطع تحصیلی مدارس سراسر کشور، با به صدا در آمدن زنگ (آژیر) ایمنی در برابر زلزله، رأس ساعت ۱۰:۱۳ روز هشتم آذر، از طریق شبکه سراسری رادیو و شبکه‌های استانی اجرا شد. این مانور حدود ۱۶ میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش آموزش‌های لازم قرار داد.
دانش‌آموزان با شنیدن زنگ ایمنی در برابر زلزله، در اماکن امن پناه‌گیری‌های صحیح را انجام دادند و پس از اتمام زنگ، مرحله خروج به فضای باز را اجرا کردند. همزمان با اجرای سراسری، این مانور توسط دانش‌آموزان مدرسه راهنمایی دخترانه امام رضا(ع) واقع در منطقه ۴ آموزش و پرورش تهران و با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش و جمعی از مسؤولان کشوری به مرحله اجرا در آمد. وزرای یاد شده، پس از انجام مانور، از طریق شبکه سراسری رادیو، پیام خود را به همین مناسبت قرائت کردند.
پس از اتمام مراحل مختلف مانور، طی مراسمی، آقای دکتر غفوری آشتیانی، رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، گزارش عملکرد مانور سراسری را ارائه داد و سپس آقای دکتر توفیقی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین آقای حاجی، وزیر آموزش و پرورش سخنان خود را بیان کردند.
از ویژگی‌های مانور سال جاری، برگزاری همزمان آن، توسط کارکنان آموزش و پرورش در منطقه ۲ و ۱۸ و همچنین انجام مانور در مدارس ناشنوایان در تهران بوده است. این مانور توسط پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و مشارکت وزارت آموزش و پرورش؛ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزارت کشور؛ جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران؛ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران؛ سازمان دانش‌آموزی و ستادهای حوادث و سوانح غیر مترقبه استان‌های کشور برگزار شد.

گروه اجرایی مانور ششم

دبیر شورای دائمی مانور فرخ پارسی زاده
کارشناس مسؤول آموزش علی‌احسان سیف
کارشناس آموزش ویدا حشمتی
کارشناس آموزش فاطمه خوانساری موسوی
کارشناس آموزش پدیده فاطمی
همکار آموزش ملیحه اسکندری
همکار آموزش فاطمه نادرمحمد
کارشناس روابط عمومی عبدالناصر کاظمی
مسؤول ستاد خبری عبدالخالق کلوایی
تدارکات و پشتیبانی کیوان گرجی
عکاس عذرا دلاوری
عکاس و تصویربردار محمدرضا جمالی‌فرد