نوزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی ۸/آذر/ ۱۳۹۶

نوزدهمین مانور زلزله و ایمنی با لطف خداوند متعال و با رویکرد “مدرسه ایمن – جامعه تاب آور” در ساعت ۱۰:۱۵ صبح رو چهارشنبه  ۸ آذر و با پخش آژیر زلزله از رادیو سراسری به صورت همزمان در کلیه مدارس کشور برگزارشد. این مانور همه ساله در آذر ماه به عنوان بزرگترین فعالیت آموزش همگانی کشور با مشارکت وزارت علوم-تحقیقات و فناوری (پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله)، وزارت آموزش و پرورش (سازمان دانش آموزی)، وزارت کشور (سازمان مدیریت بحران کشور)، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (سازمان جوانان و سازمان امداد و نجات)، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  و شهرداری تهران (سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران) برنامه ریزی و اجرا می شود.

 از سال های گذشته کمیته راهبری مانور، اجرای مرحله جدید مانور با رویکرد جامعه محور را مورد تصویب قرار داد و مقرر شد به تدریج در کنار دانش آموزان، ساکنین محله­ های مجاور مدارس نیز در فرایند مانور مشارکت داده شوند. در سال اول مانور جامعه محور بصورت آزمایشی در شهر تهران و مرکز پنج استان کشور برگزار شد. در سال دوم نیز این مانور در سطح مناطق آموزش و پرورش شهر تهران (هر منطقه یک مدرسه و محدوده مجاور آن و ۳۱ مرکز استان (هر مرکز استان یک مدرسه و محدوده مجاور آن) برگزار شد. امسال در نظر است در نوزدهمین مانور علاوه بر مراکز استان ها، در شهرستان ها نیز (هر شهرستان یک مدرسه و محله مجاور) برگزار گردد و به تدریج در سال های بعد مانور جامعه محور به سطح کلیه جوامع محلی گسترش یابد. همچنین به منظور بازنگری و به روزرسانی تفاهمنامه تشکیل شورای دائمی مانور سراسری زلزله و ایمنی مورخ ۲۷/۱۲/۱۳۸۲ تفاهمنامه جدیدی تحت عنوان ” ستاد عالی آمادگی در برابر زلزله” تدوین گردید. مفاد این تفاهمنامه را می توانید از طریق لینک زیردریافت نمایید.

در خصوص مانور سال جاری توجه به نکات زیر ضروری است:

  1. غیر از مدارس منتخب، در سایر مدارس کشور مانور زلزله و ایمنی مشابه مانور سالهای گذشته اجرا خواهد شد.
  2. رعایت نکات ایمنی در اجرای مانور به عهده مدیران مدرسه بوده و لازم است از اجرای حرکات نمایشی و بعضا خطرناک جدا اجتناب شود؛

جهت دریافت پوستر مانور اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل راهنمای اجرای مانور سراسری زلزله و ایمنی “مدرسه ایمن – جامعه تاب آور” (ویژه مدیران مدارس و مدیران بحران محله اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل فرم های ارزیابی نوزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل فرم های ارزیابی نوزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی- محله محور  اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل تفاهمنامه تشکیل ” ستاد عالی آمادگی عمومی در برابر زلزله” اینجا را کلیک نمایید.