پانزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی

۱۰ آذر ۱۳۹۲

پانزدهمین مانور سراسری ” زلزله و ایمنی ” با حضور بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز، روز یکشنبه ۱۰ آذر ماه سال ۱۳۹۲، با به صدا درآمدن آژیر زلزله و ایمنی به طور همزمان در مدارس سراسر کشور برگزار شد.این مانور به همت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با مشارکت وزارت آموزش و پرورش، سازمان مدیریت بحران وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان صدا و سیما و جمعیت هلال احمر برگزار گردید؛ در این مانور حدود ۱۳ میلیون دانش آموز مقاطع مختلف از ۱۱۴هزار واحد آموزشی و ۳۱ استان کشور شرکت داشتند .
هدف از اجرای این مانور، افزایش سطح آگاهی دانش آموزان در مورد زلزله و ایجاد آمادگی برای انجام واکنش های صحیح و سریع در برابر آن، آشنایی دانش آموزان با زلزله و چگونگی مقابله با آن جهت ایجاد آرامش روانی و برانگیختن حس کنجکاوی دانش آموزان، ایجاد فرهنگ ایمنی و مقاوم سازی و در نهایت کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله نسبت به پدیده های طبیعی می باشد.
پانزدهمین مانور با حضور مسوولان و دست اندرکاران کشوری در مدرسه مصلی نژاد واقع در شهر ری انجام شد. در این برنامه آموزشی دانش آموزان و اولیاء مدرسه پس از به صدا درآمدن آژیر اقدام به انجام پناهگیری و خروج اضطراری نمودند. پس از اجرای خروج اضطراری و ساماندهی دانش آموزان در حیاط مدرسه، گروه های چهارگانه شورای ایمنی به انجام فعالیت هایی نظیر امدادرسانی، خاموش کردن آتش، چادر زنی و … پرداختند.
این مانور از سال ۱۳۷۵ به پیشنهاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در مهد کودک ها و مدارس ابتدایی شهر تهران به اجرا درآمد و از سال ۱۳۷۸ به سراسر کشور تسری یافت. همچنین به منظور هر چه بهتر برگزار شدن مانور، تفاهم نامه ای در سال ۱۳۸۱ بین وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، کشور و آموزش و پرورش و نیز جمعیت هلال احمر و سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا به امضا رسید که در آن بر استمرار، بسط و گسترش فعالیت های مانور سراسری زلزله و ایمنی تاکید شد.
مانور سراسری زلزله و ایمنی همه ساله در روز ۸ آذر، در مدارس سراسر کشور برگزار می شود، که پانزدهمین مانور به دلیل تقارن ۸ آذر با روز جمعه و تعطیلی مدارس، روز یکشنبه ۹۲/۹/۱۰ اجرا شد.