پنجمین مانور سراسری زلزله و ایمنی
هشتم آذر ۱۳۸۲

پنجمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در تمام مقاطع تحصیلی مدارس سراسر کشور، بین ساعت ۱۰ تا ۳۰/۱۰ صبح روز هشتم آذر ماه جاری، با به صدا در آمدن زنگ (آژیر) ایمنی در برابر زلزله، از طریق شبکه سراسری رادیو اجرا شد. این مانور با هدف کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله، افزایش سطح آگاهی دانش‌آموزان در مورد زلزله، ایجاد آمادگی برای انجام واکنش‌های صحیح و سریع در برابر زلزله و ایجاد فرهنگ ایمنی، حدود ۱۶ میلیون دانش آموز را تحت پوشش آموزش‌های لازم قرار داد.

دانش‌آموزان با شنیدن زنگ ایمنی در برابر زلزله، در اماکن امن پناه‌گیری‌های صحیح را انجام دادند و پس از اتمام زنگ، مرحله خروج به فضای باز را اجرا کردند. همزمان با اجرای سراسری در کشور، این مانور به صورت نمادین توسط دانش‌آموزان مدرسه راهنمایی دخترانه دکتر ایوب آزاد حسینی واقع در منطقه ۵ آموزش و پرورش تهران و با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش و جمعی از مسؤولان کشوری به مرحله اجرا در آمد. وزرای یاد شده پس از انجام مانور از طریق رادیو سراسری پیام خود را به همین مناسبت قرائت کردند.

پس از اتمام مراحل مختلف مانور، طی مراسمی، آقای دکتر غفوری آشتیانی رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، گزارش عملکرد مانور سراسری را ارائه داد و سپس آقای دکتر توفیقی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین آقای حاجی وزیر آموزش و پرورش سخنان خود را بیان کردند.

این مانور به همت پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و مشارکت وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی یران، کمیته ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان دانش‌آموزی و ستادهای حوادث و سوانح غیر مترقبه استان‌های کشور برگزار شد.