هفدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس کشور با پخش آژیر زلزله از طریق رادیو سراسری در ساعت ۹:۳۰ صبح روز یک شنبه هشتم آذرماه در مدارس سراسر کشور برگزار گردید. این مانور که از سال ۱۳۷۴ توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ابتدا در مهدکودک ها و مدارس ابتدایی شهر تهران به اجرا درآمد، از سال ۱۳۷۷ به سراسر کشور تسری یافت و هر ساله با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت کشور، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و جمعیت هلال احمر در هشتم آذرماه برگزار می‌شود.

با توجه به نتایج ارزیابی اثربخشی اقدامات انجام شده در کشور در زلزله های اخیر، سیاستهای بالادستی نظام درخصوص ضرورت ارتقای آمادگی جامعه برای کاهش خطرپذیری و ارتقای ظرفیت مواجه با اثرات سوانح طبیعی و نیز اسناد بین المللی در خصوص ضرورت بهبود تاب آوری، تغییراتی در برنامه مانور سال جاری نسبت به سالهای قبل صورت پذیرفت تا با رویکردی پایین به بالا، علاوه بر دانش آموزان و مسئولان مدارس کشور، در سال جاری مردم محلات نیز در برنامه مانور زلزله و ایمنی مشارکت داده شوند. در رویکرد جدید ضمن ارائه آموزشهای لازم به دانش آموزان مطابق با روال قبل، تمهیداتی اندیشیده شد که سطح آگاهی و آمادگی ساکنین محله های مجاور مدارس ایمن ارتقا یابد و از ظرفیت مدارس به عنوان پایگاه پیشگیری و مدیریت بحران محدوده مجاور مدرسه استفاده شود. از این رو محور مانور امسال “مدارس ایمن – جامعه تاب آور” بود. در این راستا تلاش خواهد شد که مدارس ایمن در برابر زلزله به عنوان کانون ارتقای ایمنی در سطوح محلی و پایگاه مدیریت بحران محلی مورد توجه قرار گیرد.

مانور نمادین سال جاری با رویکرد ارتقای تاب آوری جامعه محلی در هنرستان دخترانه فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی منطقه ۱۹ آموزش و پرورش تهران با مشارکت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان جوانان هلال احمر، سازمان دانش آموزی، سازمان امداد و نجات، سازمان صدا و سیما و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با حمایت یونسکو و برنامه توسعه ملل متحد و با حضور برخی از مسئولان کشوری و همچنین نمایندگانی از کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان برگزار گردید.

جهت دریافت پوستر مانور اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل راهنمای اجرای مانور سراسری زلزله و ایمنی “مدرسه ایمن – جامعه تاب آور” (ویژه مدیران مدارس و مدیران بحران محله) اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل فرم های ارزیابی هفدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی اینجا را کلیک نمایید.

جهت دریافت فایل فرم های ارزیابی هفدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی- محله محور ( استانهای تهران، کرمان، گلستان، قزوین، همدان و اصفهان) اینجا را کلیک نمایید.

بازگشت