مراسم معارفه رییس جدید و تودیع رییس پژوهشگاه ، با حضور آقای دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم؛ روز سه شنبه، سوم تیرماه ۱۳۹۳، در پژوهشگاه برگزار شد.
در ادامه دکتر “محمد کاظم جعفری”، رییس جدید پژوهشگاه، ضمن تقدیر از زحمات هشت ساله دکتر تسنیمی و با اشاره به ظرفیت های جدیدی که در این مدت برای پژوهشگاه فراهم شد، خاطرنشان کرد: با توجه به مسوولیت های فراوانی که بر عهده پژوهشگاه و آینده ای که پیش روست؛ از این ظرفیت ها و توان که بالطبع سرمایه های پژوهشگاه محسوب می شوند، استفاده خواهد شد.
وی ضمن اشاره به تاریخچه پیدایش و شکل گیری پژوهشگاه از سال ۱۳۶۸ تاکنون گفت: اگرچه در بدو تاسیس پژوهشگاه مقاومت هایی از سویی برخی نهادهای مشابه صورت گرفت، ولی به تدریج این مقاومت ها جای خود را به رقابت داد که منجر به اوج گرفتن پژوهشگاه گردید.
دکتر جعفری افزود: نکته بارز فعالیت های پژوهشگاه در آن است که علاوه بر انجام کارهای علمی، بر موضوعات جاری زندگی مردم نیز به صورت عملی تاثیر می گذارد؛ چرا که فعالیت های پژوهشگاه در هر دو جنبه مردمی، با ایجاد و ارتقای فرهنگ ایمنی و مسولین، با ایجاد دغدغه در زمینه زلزله، اثرات مثبتی گذاشته است که قطعا این جایگاه در آینده نیز باید حفظ شود.
ریاست جدید پژوهشگاه در پایان افزود: ترویج و تثبیت این جایگاه نیازمند همدلی و تلاش جدی همه اعضای پژوهشگاه است.
در ادامه این مراسم، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به تغییر مدیریتی پیش آمده در پژوهشگاه گفت: آنچه که مقصد و هدف وزارت علوم از فعالیت مجموعه هایی علمی و پژوهشگاه ها تلقی می شود؛ هویت بخشی به پژوهشگاه ها و واگذاری مسوولیت ها بر عهده خودشان است. همچنین از دیگر مقاصد وزارتخانه رشد و اعتلای پژوهشگاه است که در این مسیر تغییر و تحولات طبیعی است. چرا که افرادی که مسوولیت را واگذار کرده و یا آن را می پذیرند همه از یک سلک بوده و دغدغه ای جز اعتلای مجموعه تحت تصدی خود ندارند و در این زمینه اگر چه گاهی اختلاف سلیقه پیش می آید، اما نیت، هدف، حرکت و مسیر در یک راستا و در جهت رشد و تعالی است.
دکتر “وحید احمدی” داشتن برنامه ای راهبردی، عملیاتی و تدوین و بازنگری در ماموریت های حاکمیتی، شناسایی ظرفیت های موجود و یا ایجاد و بهره برداری از ظرفیت های نوین، توانمندسازی نیروهای موجود، ایجاد فضای مشارکتی و با نشاط و امید و نیز توجه کمی و کیفی به حوزه پژوهش و آموزش، بسط و گسترش ارتباطات و تعاملات علمی بین المللی و… را از جمله اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد.