شانزدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس کشور با به صدا درامدن زنگ ” زلزله و ایمنی ” در ساعت ۱۰:۲۰ از طریق رادیو سراسری در روز شنبه ، مورخ هشتم آذرماه ۱۳۹۳ با شعار ” آیا مدرسه من در برابر زلزله ایمن است؟ ” با حضور ۱۲ میلیون دانش آموز برگزار گردید.
این مانور هر ساله به همت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با مشارکت نهادهای دیگر، همچون وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان صدا و سیما، وزارت کشور، جمعیت هلال احمر و سازمان دانش آموزی در هشتم آذرماه به صورت نمادین برگزار می شود.
شایان ذکر است؛ شانزدهمین مانور سراسری نیز همانند سال های گذشته با هدف نهادینه کردن آموخته های دانش آموزان پیرامون زلزله و نیز رویکردی متفاوت در جهت افزایش آگاهی مدیران و مسئولان با طرح سوال ” آیا مدرسه من ایمن است؟ ” در مدرسه “دخترانه عفاف” منطقه دو آموزش و پرورش تهران و با حضور رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله؛ دکتر “محمد کاظم جعفری ” ، استاندار شهر تهران، ” سید حسین هاشمی”، مدیر کل آموزش و پرورش تهران؛ مهندس ” چهاروند ” و سایر مسئولین و مقامات اجرایی این مانور برگزار گردید.
در این مانور مهندس”چهاروند” ضمن تاکید بر اهمیت اجرای سالانه مانور؛ آن را به کار بستن آگاهایی دانست که با موقعیت واقعی شبیه سازی شده اند؛ تا آسیب های ناشی از این حادثه را به حداقل برسانند.
در ادامه ، دکتر ” ساسان عشقی ” قائم مقام پژوهشگاه ضمن اشاره به همزمانی مانور شانزدهم با بیست و پنجمین سالکرد تاسیس پژوهشگاه ، مانور امسال را بر اساس یک رویکرد جدید که بر مبنای مدیریت ریسک طرح ریزی شده بود؛ معرفی کرد و با اشاره به موارد گوناگون ایمنی “مدرسه عفاف” ،متذکر شد که این مدرسه در کمیته ایمن سازی مدارس به لحاظ ریسک پذیری مورد ارزیابی قرار گرفته است.
در پایان دکتر ساسان عشقی با توجه به داده های ایمنی سازه ای در مدارس، توصیه نمود که در کنار نهاد خیرین مدرسه ساز از حضور و فعالیت خیرین” لرزه ای بهسازی” نیز در جهت ارتقای ایمنی ساختمانی مدارس نیز بهره جست.