همزمان در سراسر کشور
بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی برگزار شد

بیستمین مانور سراسری «زلزله و ایمنی» صبح امروز، با نواختن زنگ زلزله و ایمنی، بطور همزمان در مدارس سراسر کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بین ‎المللی زلزله ‎شناسی و مهندسی زلزله، مانور به صورت نمادین در ” شهر کرج با رویکرد “مدرسه ایمن – جامعه تاب آور”، به همت پژوهشگاه بین ‎المللی زلزله ‎شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان صدا و سیما و نیز جمعیت هلال‎احمر برگزار شد.
این مانور سراسری با هدف آشنایی و افزایش سطح آگاهی دانش‎آموزان و مردم محلات در مورد زلزله و ایجاد آمادگی برای انجام واکنش ‎های صحیح و سریع در برابر آن و نیز چگونگی مقابله با زلزله توام با حفظ آرامش روانی با حضور و مشارکت بیشتر مردم به اجرا درآمد.
ایجاد جامعه ایمن و تاب آور و نیز کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله، از دیگر اهداف اجرایی بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی بود که با حضور اسماعیل نجار، معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور: محمدکاظم جعفری، رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله: : شهاب الدین صابونچی، رئیس سازمان جوانان هلال احمر و مدیران استانی البرز و نیز با مشارکت بیش از ۱۲ میلیون دانش آموز از ۳۱ استان کشور برگزار گردید.
کامبد امینی حسینی، دبیر علمی مانور سراسری زلزله و ایمنی، فرایند برگزاری مانور سال جاری را در دو بخش مدرسه و محله دسته بندی نمود و اعلام داشت: فرایند برگزاری مانور سال جاری که برای اولین بار در استان البرز برگزار شد، در دو بخش مدرسه و محله است که کلیه مدارس طبق روال سالهای قبل مانورهای متداول ایمنی در برابر زلزله را انجام داده و مشارکت مردم در قالب محله محوری رویکرد نوین مانور امسال است.
کامبد امینی حسینی، ضمن اعلام مطلب فوق افزود: با توجه به بازخوردهایی که از روند اجرایی مانور در سال های گذشته دریافت شد، کمیته راهبری مانور از سال ۱۳۹۵ تصمیم به توسعه برنامه مانور به سطح محلات مجاور مدارس گرفته تا مشارکت مردم نیز در این برنامه جلب شود. در این برنامه مدارس ایمن در برابر زلزله به عنوان پایگاه های محلی مدیریت بحران در سطوح محلی و واحدهای همسایگی عمل می نمایند. از این رو رویکرد سالهای اخیر این مانور اجرای برنامه “مدرسه ایمن – جامعه تاب آور” بوده است.
قابل ذکر است که این مانور از سال ۱۳۷۵ به پیشنهاد پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله در مهدکودک‎ها و مدارس ابتدایی تهران، به اجرا درآمد و از سال ۱۳۷۸ به سراسر کشور تسری یافت. همچنین به منظور هرچه بهتر برگزار شدن مانور، تفاهم‎نامه‎ای در سال ۱۳۸۱ بین وزارتخانه‎های علوم، تحقیقات و فناوری، کشور و آموزش و پرورش و نیز جمعیت هلال‎احمر و سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا به امضا رسید که در آن بر استمرار، بسط و گسترش فعالیت‎های مانور سراسری زلزله و ایمنی تاکید شد. امسال مانور سراسری زلزله و ایمنی برای اولین بار در شهر کرج و با مشارکت مردم و اهالی محلات برگزار گردید.