مطالعه آزمایشگاهی یک نوع مهاربند کمانش تاب تمام فولاد/تبرک معین

زمین­لرزه، به عنوان یکی از حوادث طبیعی، همواره برای بشر مشکلات زیادی بوجود آورده است. به همین جهت متخصصین از دیرباز به فکر کاهش آسیب­های وارده بوده­اند. کشور ایران که در کمربند زلزله آلپ- هیمالیا، یکی از مناطق دارای زلزله­های شدید در دنیا، قرار گرفته است این ضرورت را ایجاب می­کند که ساخت و ساز در آن بصورت مقاوم و با تکنولوژی جدید باشد. مهاربندها که از ابتدایی­ترین سیستم­های باربر جانبی هستند برای مقابله با بارهای ناشی از زلزله و باد ابداع شده­اند. در ابتدا از این سیستم بصورت بسیار ساده­ای استفاده می­گردید اما با پیشرفت علم و شناخت معایب و مسائل اقتصادی، نوع مهاربندها تغییر نمود و این تغییرات سبب بوجود آمدن پیچیدگی­ها و مشکلات جدیدی شد.

با شناخت بیشتر رفتار و روش عملکرد مهاربندهای ساده، استفاده از این سیستم افزایش یافت. اما یکی از عمده مسائل مهاربندها مسئلۀ کمانش آنها می­باشد. در دهۀ ۷۰ میلادی برای رفع این مشکل مهاربند کمانش­تاب ابداع شد. در این نوع  مهاربند یک غلاف از کمانش عضو تحت بارهای محوری جلوگیری می­کند که این باعث افزایش باربری مهاربند می­شود. با افزایش تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، انواع مختلفی از مهاربندهای کمانش­تاب پیشنهاد شده است. این نوع مهاربندها تقریباً به صورت انحصاری در چند شرکت خاص آمریکایی و ژاپنی تولید شده و در دنیا توزیع می­گردند ولی قیمت زیاد و زمان تحویل طولانی، استفاده از آن را در ایران با مشکل مواجه کرده است. از طرف دیگر به علت انحصاری بودن این محصول، جزئیات دقیق ساخت آن نیز در دسترس نیست.

هدف این پروژه معرفی نوع جدیدی از مهاربندهای کمانش­تاب است که دارای ویژگی­هایی از جمله سبکی، راحتی در ساخت، امکان بازبینی هسته پس از وارد شدن بار و … نسبت به نوع معمولی می­باشد. برای دستیابی به جزئیات و مشخصات آن، پس از انجام مطالعات اجزاء محدود، آزمایشاتی نیز بر روی ۶ نمونه با اندازۀ ۱:۴ صورت گرفت. نتایج تست­ها و مطالعات عددی نشان از رفتار مناسب و جذب انرژی بالای این نوع مهاربند در صورت رعایت جزئیات مناسب را دارد.