آقای گری لوییس هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد و نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) در ایران به همراه همکاران دفتر ایشان در تهران، صبح روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه از پژوهشگاه بازدید نمودند. در جلسه‌ای که بدین‌منظور در پژوهشگاه برگزار گردید، ابتدا آقای دکتر تسنیمی رییس پژوهشگاه توضیحات مختصری در مورد فعالیتهای پژوهشگاه در ابعاد مختلف داخلی و خارجی ارائه نمودند. ایشان همچنین ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با سازمان ملل برای کاهش خطرپذیری لرزه‌ای در ایران و کشورهای منطقه، توضیحاتی را در مورد هفتمین کنفرانس بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله (SEE7) که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ در تهران برگزار می‌گردد، ارائه نمودند. سپس آقای دکتر امینی حسینی دبیر کنفرانس مذکور ضمن اشاره به سابقه همکاری پژوهشگاه با مراکز وابسته به سازمان ملل متحد در سالهای اخیر، توضیحاتی را در مورد کنفرانس SEE7 ارائه نمودند و خواستار مشارکت UNDP در برگزاری کنفرانس مذکور و انجام طرحهای مشترک گردیدند.
در ادامه آقای لوییس ضمن اظهار خوشنودی از حضور در پژوهشگاه، موضوع مخاطرات طبیعی را بعنوان یکی از محورهای اصلی فعالیت دفاتر سازمان ملل متحد در ایران برشمردند و نسبت به همکاری با پژوهشگاه در خصوص انجام فعالیتهای مشترک در چارچوب اولویتهای سازمان ملل متحد اعلام آمادگی نمودند. همچنین طرفین در خصوص محورهای کلی همکاری به شرح زیر به بحث و تبادل نظر پرداختند:
– برگزاری کارگاههای مشترک در حاشیه کنفرانس SEE7؛
– تدوین و انتشار کتب و نشریات مرتبط برای ارتقای آمادگی در مواجهه با زلزله؛
– انجام طرحهای تحقیقاتی مورد نیاز سازمان ملل بخصوص در حوزه هشدار سریع و مدیریت بحران محله محور؛
– انجام فعالیتهای مشترک در ایران و سطح منطقه.
در این خصوص مقرر شد تا نحوه همکاری در این حوزه‌ها در مذاکرات کارشناسی بین طرفین مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و در صورت نیاز تفاهم نامه همکاری دو جانبه تنظیم و اجرایی گردد.
در پایان هیات سازمان ملل از شبکه ملی لرزه‌نگاری باند پهن کشور و آزمایشگاه‌های سازه و ژئوتکنیک پژوهشگاه بازدید نمودند و توضیحات لازم در هر مورد توسط متخصصین ذیربط ارائه گردید.